رواية النجوم تحاكم القمر لحنا مينه دراسة تحليلية
Hanna Mina'nın 'en Nucûmu tuhakimu'l-kamer' adlı romanınınincelenmesi
- Tez No: 875154
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MESUT ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma, Arap edebiyatı alanında okurların ve araştırmacıların ilgisini çeken ve kırktan fazla roman kaleme alması sebebiyle roman yazarı Hanna Mina'yı tanımak ve onu edebiyat ve roman alanında çok ünlü kılan edebi üslubu ve roman alanındaki başarısı hakkında bilgi vermek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda; Hanna Mina'nın daha önce yazdığı birçok romanı içermesi ve sonraki kurgu eserlerin çoğuna ışık tutması sebebiyle Hanna Mina'nın“en Nucûmu tuhakimu'l-kamer”adlı eserini tercih ettik. Analitik ve betimsel bir yaklaşımla yapılan bu çalışma, yazar Hanna Mina hakkında ve onun edebi kurgu tarzı, hayata ve özgürlüğe dair düşünceleri, felsefi görüşleri, romandaki kişiler, zaman, mekân, olay, anlatım, kültürel format ve teknik özelleri analiz yaparak romanın unsurlarını şekillendirirken kullandığı üslubu hakkında bilgi vermektedir. Çalışmamız; giriş, önsöz, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın öneminden, konunun seçilme nedenlerinden, önceki çalışmalardan, araştırma planı ve araştırma metodolojisinden bahsedilmiştir. Birinci bölümde roman kavramı ele alınmış olup üç ana başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlıkta roman kavramı, ikinci başlıkta roman türleri ve üçüncü başlıkta ise romanın unsurları anlatılmıştır. Roman yazarı Hanna Mina'nın ele alındığı ikinci bölüm ise iki ana başlıktan oluşmuştur. Birinci başlıkta Hanna Mina'nın hayatı, ikinci başlıkta ise eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde,“en Nucûmu tuhakimu'l-kamer”romanının edebi tahlili yer almakta olup, bu bölüm sekiz başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlıkta roman özeti, ikinci başlıkta karakterler, üçüncü başlıkta zaman, dördüncü başlıkta mekân, beşinci başlıkta olay, altıncı başlıkta anlatım, yedinci başlıkta diyalog ve sekizinci başlıkta kültürel format ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, teknik özellikleri ele aldık ve bu bölüm, birinci bölüm tarzında ve ikinci bölümü dilinde ele aldığımız iki başlıkta inceledik.
Özet (Çeviri)
This study aims to introduce the novelist Hanna Mina, who has written more than forty novels and has attracted the attention of readers and researchers in the field of Arabic literature, and to provide information about his literary style and success in the field of literature and novels that made him very famous. In our study, we chose“Hanna Mina and en Nucûmu tuhakimu'l-kamer”due to its inclusion of many novels previously written by Hanna Mina and its illumination of most subsequent fictional works. This study, conducted with an analytical and descriptive approach, provides information about the author Hanna Mina and his style used in shaping the elements of the novel by analyzing his literary fiction style, his thoughts on life and freedom, philosophical views, characters in the novel, time, place, events, narration, cultural format, and technical features. Our study consists of an introduction, preface, four chapters, and a conclusion. In the introduction, the importance of the study, reasons for choosing the topic, previous studies, research plan, and research methodology are discussed. In the first chapter, the concept of the novel is addressed, consisting of three main sections. The first section discusses the concept of the novel, the second section covers the types of novels, and the third section discusses the elements of the novel. The second chapter, which addresses the novelist Hanna Mina, consists of two main sections. The first section provides information about Hanna Mina's life, and the second section provides information about his works. The third chapter includes a literary analysis of the novel“en Nucûmu tuhakimu'l-kamer,”consisting of eight sections. The first section covers novel summary, the second section covers characters, the third section covers place, the fourth section covers time, the fifth section covers events, the sixth section covers narration, the seventh section covers dialogue, and the sixth section covers cultural format. In the fourth chapter, we addressed technical features, examining them in two sections, similar in style to the first chapter and in language to the second chapter.