Bağımsız denetçilerin dijital denetime bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of independent auditors' perspectives on digital auditing
  1. Tez No: 875183
  2. Yazar: AYŞE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÖKOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küreselleşen dünyada bağımsız denetimin önemi her geçen gün artış göstermektedir. Son zamanlarda ortaya çıkan finansal skandallar ve çıkan yasal düzenlemelerle birlikte bağımsız denetim yöntemlerinden ziyade dijital ortamda yapılabilen denetimler daha önemli hale gelmektedir. Bağımsız denetim gerçek zamanlı denetim sistemlerinin bünyesinde yer alarak dijital ortamlarda bulunulan işlemlerin kaydedilmesi ve raporlanmasını ifade etmektedir. Dijital denetim sayesinde işletmelerdeki şeffaflık seviyeleri yükselmekte, hesap verilebilirlik sağlanabilmekte dolayısıyla iç denetim daha etkin sonuçlara ulaşabilmektedir. Çalışmanın amacı bağımsız denetçilerin dijital denetime bakış açılarını değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda Diyarbakır'da bulunan bağımsız denetçilere anket uygulanmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde denetim kavramı ve bağımsız denetim kavramı ile ilgili genel bilgilere yer verilirken, ikinci bölümde dijital denetim kavramlarına ilişkin bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümünde ise çalışmamızın temel konusunu oluşturan bağımsız denetçilerin dijital denetime bakış açılarının değerlendirilmesi ve denetçilere yapılan anket verileri yer almaktadır. Son olarak çalışmamızın sonuç kısmında denetçilere yapılan anket verilerine göre elde edilen sonuçlar yer almaktadır. Araştırmanın evreni 103 bağımsız denetçiden oluşmaktadır. Çalışmada 63 denetçiden anket dönüşü sağlanmıştır. Bu çalışma Diyarbakır ilinde mesleki faaliyetini sürdürmüş olan ve sürdürmekte olan denetçilerin dijital denetim konusundaki görüşlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda dijital denetimin avantajlarının mesleğe yönelik yüksek derecede katkısı olduğu görüşü hâkim kılınmıştır. Ayrıca denetim işlemlerinin gerçekleştirilmesinde mesleki eğitimin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the importance of independent auditing is increasing day by day. With the recent financial scandals and legal regulations, audits that can be performed digitally rather than independent audit methods are becoming more important. Independent auditing refers to the recording and reporting of transactions in digital environments by taking part in real-time audit systems. Thanks to digital auditing, transparency levels in businesses can be increased, accountability can be ensured, and internal auditing can achieve more effective results. The purpose of the study is to investigate independent auditors' views on digital auditing. In this regard, a survey was applied to auditors in Diyarbakır. In the first part of our study, general information about the concept of audit and independent audit is given, while in the second part, information about digital audit concepts is tried to be given. The third part includes the evaluation of independent auditors' perspectives on digital auditing, which is the main subject of our study, and the survey data conducted to auditors. Finally, the conclusion of our study includes the results obtained based on the survey data given to the auditors. The population of the research consists of 103 independent auditors. In the study, survey returns were received from 63 auditors. This study was carried out to determine the opinions of auditors who have continued their professional activities in Diyarbakır and are still continuing their professional activities in Diyarbakır. As a result of the study, it was concluded that the advantages of digital auditing have a high contribution to the profession. In addition, the importance of vocational training in performing audit operations was emphasized.