Geçici koruma statüsü altındaki Suriye uyruklu yabancıların konut piyasasına etkisi: Diyarbakır ili
Impact of Syrian nationalists under temporary protection status on the housing market: Diyarbakır province
  1. Tez No: 875184
  2. Yazar: HABİB GÜNEYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkemiz düzenli göçle gelenler dahil olmak üzere yaklaşık 5 milyon göçmene ev sahipliği yaparak tarih ve geçmişten aldığı sorumluluğu yerine getirmeye çalışmaktadır. Bu göçmenlerin önemli bir kısmını geçici koruma altındaki Suriye uyruklu yabancılar oluşturmaktadır. Yabancıların ülkemizde taşınmaz edinimi her ülkede olduğu gibi bizde de bir takım yasal düzenlemelere tabidir. Bu çalışmada Suriye uyruklu olsun ya da olmasın yabancılarla ilgili taşınmaz edinimine ilişkin hukuki altyapıdan bahsedip 469 kişiye uyguladığımız anket verilerini analiz ederek Suriye uyruklu yabancıların konut piyasalarına olan etkilerini anlamaya ve literatür taramaları ile anket verilerini birlikte ele alıp anlamlı bir sonuca ulaşmaya çalıştık. Elde edilen bulgular, Suriye uyruklu yabancıların göç hareketliliğin konut kira fiyatları üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğunu göstermekle birlikte konut satış fiyatları üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını öte yandan başta barınma ve yaşam koşulları dahil sosyo-ekonomik/kültürel/hukuki birçok konuda iyileştirme ve düzenleme yapılması gereken alan olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Our country is trying to fulfill the responsibility it has inherited from history and the past by hosting approximately 5 million immigrants, including those who came through regular migration. A significant portion of these immigrants are Syrian nationals under temporary protection. The acquisition of real estate by foreigners in our country is subject to certain legal regulations, as in every country. In this study, we tried to understand the effects of Syrian nationals on housing markets by discussing the legal infrastructure regarding the acquisition of real estate by foreigners, whether they are Syrian nationals or not, and by analyzing the survey data we applied to 469 people, and to reach a meaningful conclusion by considering the literature review and the survey data together. The findings obtained show that the migration mobility of Syrian nationals has a significant effect on housing rental prices, but it does not have a significant effect on housing sales prices, on the other hand, it reveals that there are areas that need to be improved and regulated in many socio-economic/cultural/legal issues, especially housing and living conditions.