Otel işletmelerinin iç kontrol sistemi ve denetimi
Internal control system and auditing of hotel enterprises
- Tez No: 87520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYGUR TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Otel işletmelerinin 24 saat çalışması ve gelir noktalarının fazlalığı dinamik bir yapıya sahip olmalarına sebep olmuştur. Özellikli uygulamalara sahip olan otel işletmelerinde, varlıkların korunması için etkin bir iç kontrol sistemi ihtiyaç haline gelmiştir. Nakit hareketlerinin fazlalığı ve insan faktörü, kurulacak iç kontrol sisteminin de denetlenmesini gerekli kılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, ilk olarak otel işletmelerinin tanımı, türleri ve özelliklerine yer verilmiştir. İkinci olarak otel muhasebesinin özellikleri anlatılmış ve otele ait mali nitelikli işlemlerin masraf merkezleri dikkate alınarak, tekdüzen hesap planına göre nasıl izleneceği örnek hesap planıyla açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, iç kontrol sisteminin tanımına, temel kavramlarına ve unsurlarına yer verilmiş; otel işletmelerinin iç kontrol sisteminin nasıl olması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca denetimin tanımı yapılarak, farklı denetim usulüne sahip otel işletmelerinin denetim şekillerinin neler olacağı açıklanmıştır. Otellerdeki KDV uygulamalarına değinilmiş ve bu konuda önerilerde bulunulmuştur. Üçüncü bölümde, satınalmayla başlayan ve depolamayla devam eden otel fonksiyonları ve gidere dönüşen unsurlar için nasıl bir iç kontrol sisteminin kurulabileceği ve denetimi açıklanmıştır. Bu çalışmada kullanılabilecek tüm belge örnekleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, otel işletmesinin gelir unsurları ayrıntılı olarak incelenmiş, sistem kurulmasında kullanılacak dokümanlar ve raporlar verilerek, denetim yöntemleri açıklanmıştır. Beşinci bölümde ise otel işletmesinde satınalmadan üretime kadar oluşan maliyetlerin nasıl hesaplanıp, izleneceği, kontrolü ve raporlaması tüm ayrıntılarıyla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hotel enterprises have dynamic structure by reason of working 24 hours and having many points of income. Hotels have some specific operations therefore it's needed to establish effective an internal control system to save the assets. It's necessary to be audited internal control system because of circle speedy of cash flow and quantity of employee count. In first chapter of our studying, the mean, kinds and specifications of hotels were explained. Besides, the specifications of hotel accounting and how to be followed up fiscal operations according to expenditures centers of hotels on chart of accounts were tried to explained. In second chapter, description, principles and components of internal control system were included and which kind of system should be establish as internal control indicated. And the same time, while description of auditing was making. Different styles of auditing were explained. Besides some suggestions were given related VAT operations in Hotels. In third chapter, how to be established & audited internal control system for functions of hotel & components of expenditures which is beginning by purchaising and going on by storing. All samples of document were given. In fourth chapter income components were explained detailed. Some necessary documents during establishing the system and kinds of auditing the hotel were given. And in last chapter, how to be calculated and followed costs from purchaising to production and all specifications of reports were indicated. T.C. YÜKSEKOERETîfyi KÜfltfU HllllIAlTâSîöi I£g