Tüketici kredisi sözleşmelerinde tüketicinin temerrüdü
Consumer default in consumer credit agreements
- Tez No: 984653
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZER ÇABRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Tüketici kredisi sözleşmeleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 22-31. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Özellikle değişen ekonomik koşullar, piyasa dalgalanmaları sözleşmenin tarafı olan kredi veren ve kredi alan açısından ekonomik ve hukuksal riskler barındırmaktadır. Tüketici kredilerinde karşılaşılan başlıca risk, tüketicinin üstlendiği geri ödeme borcunu, kredi verene karşı süresinde ifa edememesi, bir başka deyişle temerrüde düşmesidir. Temerrüdün doğurabileceği ağır sonuçlar karşısında, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun zayıf konumdaki tüketiciyi korumak amacıyla temerrüt kurumuna ilişkin özel düzenlemelere yer vermiştir. Bu kanun maddesi kapsamında özel olarak ele aldığımız hukuki ilişki, belirli süreli tüketici kredisi sözleşmeleridir. Çalışmamız iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk kısmında tüketici kredisi sözleşmelerine ilişkin genel bir bilgi verilmekte ardından temerrüt kavramı ve tüketici kredi sözleşmelerinde temerrüdün şartları ele alınmaktadır. İkinci kısımda ise tüketici kredisi sözleşmelerinde tüketicinin temerrüdünün sonuçları incelenmiştir. Temerrüde düşen tüketici bakımından, şartların gerçekleşmesi hâlinde, kredi verenin temerrüt faizi isteme, kalan borcun tamamının ifasını talep etme ve nihai olarak sözleşmenin feshini ileri sürme hakkı bulunmaktadır. Çalışmamızda bu hakların hangi hallerde kullanılacağı ve tüketiciye etkisinin neler olacağı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumer credit agreements are regulated undur Articles 22–31 of they Law No. 6502 on they Protection of Consumers. Chang ng economic conditions and market fluctuations pose both economic and legal risks for the parties to such agreements, namely the creditor and the consumer. The primary risk in consumer credit agreements arises when the consumer fails to fulfill the repayment obligation on time, in other words, falls into default. In view of the severe consequences of default, the Law No. 6502 introduces special provisions aimed at protecting the weaker party, the consumer. Within this framework, the present study focuses specifically on fixed-term consumer credit agreements. The study consists of two parts. The first part provides a general overview of consumer credit agreements, followed by an analysis of the concept of default and the conditions of default in consumer credit contracts. The second part examines the consequences of default by the consumer. Where the relevant conditions are met, the creditor is entitled to claim default interest, demand the repayment of the entire remaining debt, and ultimately terminate the contract. This study discusses under which circumstances these rights may be exercised and evaluates their effects on the consumer.