Beş yıldızlı otel işletmelerinde değişim mühendisliği ve uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
Reengineering in 5 star hotels: A research on its applicability
- Tez No: 87530
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DÜNDAR DENİZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET 21. yüzyıla girmeye hazırlanırken rekabette başarı sağlamak için yönetici lerimizin sorun çözme, esnek düşünme ve geniş bir vizyona sahip olmaları, modern yönetim yaklaşımlarını takip etmeleri kaçınılmaz görünmektedir. İşletmelerarası rekabetin artması, teknolojik gelişmeler, küreselleşme, potansiyel pazarlardaki değişikliklerin hepsi geçmişten günümüze gelen işletmecilik anlayışının değişmesini zorunlu kılmıştır. Artık işletmeler hangi sektörde faaliyet gösterirlerse gös tersinler bir“hamle”yaparak rakiplerine göre bir adım önde olmayı hedeflemektedirler, işletmelere bahsi geçen hamleyi yapmalarına yardımcı olabilecek araçlardan bir tanesi de işletme süreçlerine değişim mühendisliğinin uygulanmasıdır. Değişim mühendisliği ile geçmişten günümüze gelen işletme süreçlerinde performansı artırıcı, daha fazla müşteri ihtiyaçlarına uygun değişiklikler ifade edilmektedir. Değişim mühendisliği uygulamalarının beş yıldızlı otel işletmeleri açısından ele alınmasını amaçlayan çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölüm' de otel işletmelerinin genel olarak tanımı, özellikleri, dünya' daki ve ülkemizdeki tarihsel gelişi mi, otel işletmelerinin başarısını etkileyen işletme içi ve dışı faktörler, hizmet kalitesi ve otellerin kalite hedeflerinden bahsedilmiştir. İkinci Bölüm' de değişim mühendisliğinin tanımı, önemi, ilgili kavramlar ve diğer yaklaşımlarla ilişkisi, teorik aşamaları, kullanılan teknikler, uygulamada karşılaşı lan güçlükler, Dünya'daki ve Türkiye'deki uygulamalar ayrıntılı bir biçimde oteller açısından incelenmiştir. Üçüncü ve son bölüm uygulama kısmını oluşturmaktadır. Antalya yöresinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otellerin değişim mühendisliği uygula masına yaklaşımları incelenmiş ve örneklem kapsamındaki otellerden bir tanesi için personel bölümünün işe alma sürecinde değişim mühendisliği uygulamasıyla ilgili bir model önerisi simulasyon tekniği kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Through to the 21st century, in order to get success in competition, our managers must have following qualifications such as; capability of problem solving, flexible thinking, extended vision and they should follow modern management approaches. Increase in competition among firms, technological developments, globalisation, changes in potantial markets have rendered changing of management philosophy lying from the past to the future. Today, firms whatever they perform, target to be one step ahead of their competitors by doing necessary attacks. One of these attacks in Business Process Reengineering (BPR). BPR means improved performances in business processes and changes which are suitable for customer needs. Our study, investigating the application of BPR in 5 star hotels, contains three chapters: The first chapter includes definition of hotels, historical developments of hotel management in the world and in Turkey, external and internal factors affecting the success of hotel management, service quality and hotel's quality goals. In the second chapter, definition of BPR, Its importance, related concepts, Its relation with other approaches, theoretical steps, techniques used, difficulties in application, applications in the world and in Turkey. These are particularly evaluated in the perspective of hotel managements. The results of the application of BPR technique in hotel management are found in the third chapter. In the first section of this chapter, approaches of 5 star hotels located in Antalya Region were evaluated. In the second section, a proposal was made to one of the sample hotels for the recruitment process at personnel department and the results were shown by simulation technique.