Beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların etik davranışları üzerine bir uygulama
Ethical behaviors of five stars hotel's staff (A case of Ankara, İzmir, İstanbul)
- Tez No: 145455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN SONER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yıllar geçtikçe yaşamın her alanında düşünce yapılarının, davranış ve tutumların değişim gösterdiği açıkça ortaya çıkmaktadır. Ancak bu sürecin paralelinde insanların davranışsal ve düşünsel eylemlerinde var olması arzulanan bazı değerlere yönelik özlemlerinden söz etmek gerekir. İnsanların davranışsal ve düşünsel anlamda giderek büyüyen özlemi etik değerlerdir. Bu anlamda yapılan davranışların ahlaki bir sorumluluk taşıması son derece önemlidir. İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için Maslow" un sıraladığı gereksinimleri sırayla gidermek zorundadır. Bu gereksinimlerin giderilmesi insanlar için mutluluk, güven ve refah anlamını taşır, ancak bu değerler, etik açıdan pozitif olarak değerlendirilecek davranışlarla desteklendiğinde saygın bir yaşamı oluşturur. Günümüzde iletmeler yapmış oldukları işlerin, üretimin veya sunmuş oldukları hizmetin bütün sorumluluklarını hissetmek zorundadırlar. Bu sorumluluklar, hem sosyal açıdan hem de etik açıdan toplum, çevre, iş görenler ve müşteriler üzerinde odaklaşır. İşletmelerin amaçlarından biri olan varlıklarını devam ettirebilmeleri yukarıda sayılan bu dört elemanla iyi ilişkiler ve iletişim kurmasına son derece önemlidir. Bu anlamda işletmeler üstlendikleri rol gereği faaliyetlerini iş etiği ve sosyal sorumluluğu kapsayacak şekilde gerçekleştirmelidir. Turizm sektörünün önemli yapı taşlarından biri olan otel işletmeleri, üstlendikleri sorumluluklardan dolayı müşterilerinin gereksinimlerini en iyi ve kaliteli hizmetlerle karşılamak için çaba gösterirler. Ancak her ne kadar müşteri memnuniyeti ve gereksinimlerini karşılama amacı ön planda olsa da etik prensiplerden ödün vermek büyük sorunlara neden olabilir. Bu sorunlara yol açacak nedenlerin engellenmesi; otel işletmesinin gerek yönetim gerekse iş görenler bazında etik standarttan ortaya koyup uygulamakla gerçekleşir. Böylece hem işletmenin imajı hem de saygınlığı toplum ve kamuoyu gözündekorunur. Burada önemli olan, işletmenin belirlediği etik kuralların ve bu kuralların uygulamalarının yaptırım gücüne sahip olması ve örgüt içerisinde kurumsallaştınlmasıdır. Doğrudan müşteri ile yüz yüze ve iletişim içerisinde olmasından dolayı otel işletmeleri, faaliyetleri itibariyle en çok dikkat çeken ve faaliyetlerindeki doğruluk veya yanlışlık anında gözlemlenebilen işletmelerdir. Bu işletmelerde etik açıdan negatif olarak gözlemlenebilecek bir davranış veya tutum işletmenin başarısını olumsuz etkileyecektir. Söz konusu olumsuz sonuçlar anında kendini gösterecektir. Bu yüzden otel işletmelerinin başarısı ve sürekliliği; doğruluk, dürüstlük, güven, adalet, eşitlik ve erdem gibi etik ilkelerle gerçekleşir. Çalışma otel işletmelerinde çalışanların davranışlarında etik değerlerin etkinliğinin belirlenmesi üzerine odaklanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the years have passed, it's clear that opinion structures, behaviors and attitudes go in to change in every realm of the life. But parallel to this process, it is required to deal with the desires of people to towards some values which are wanted to occur in behavioral and thinkable acts. One of the biggest desires of the people in terms of behavioral and thinkable meaning is ethical values. So it's very important that behaviors that are done must have an ethical responsibility. People work in order to lead their lives and so in order to supply the needs which M as low listed. Whwn these needs are supplied, people achieve hapiness, confidence and welfare. But these values are only achieved when they are supported with the behaviors which are to be known as positive in terms ethics.Today, the administrations have to carry the responsibilities of their works, their productions or their services. These responsibilities focus on society, environment, employers and clients in terms of both social and ethical meanings. It is very important for the administrations to have godd relations with the four elements which are stated above in order to continue t heir exictence that are one of their aims. Thus, the administrations must achive their activities that they have under took by including the work ethic and social responsibility. The hotel administrations whic are oneof the important building stones of tourism sector make an effort to supply the needs of the clients with the most quilifled and best services due to the responsibilities they have. Bu even if it is possible to supply the needs and gladness of the clients; making concessions from the ethical principles can cause to worse problems.ln order to get rid of these problems; the hotel administrations must achive and apply the ethical standards in terms of either management or employers. So both the prestige and esteem of the administration are protected in view of society and public opinion. What is important here is that ethical rules whic are to have sanctional qualification and are to be institutionalized within the organization. Hotel administrations are organizastions which take attention most with their activities and which can be observed at the monments of Vllperfectness and corruptions in their activities thanks to their direct and face to face communication to with their clients. So the success and the continuity of the hotel administrations come true with the ethical principles such as honesty, Tightness, confidence, justice, equality and victue. In the light of all of these instruction, the research focuses on determination of the effectiveness of ethical values in the behaviors of the staff who work at the hotel administration. Vlll