Kar amaçlı organizasyonlara 2000'li yılları kazandıracak muhtemel yönetim stratejileri
- Tez No: 87533
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET İçinde yaşadığımız evren dinamiktir. Dünya da evrenin bir parçası olması dolayısı ile dinamiktir. Dinamiklik, dünyamızın sürekli olarak değişim içerisinde olduğunu ifade eder. Dünyamız üzerindeki insanoğlu da bu yasadan geri kalmış değildir. Gerek fiziksel, gerekse davranışsal özellikleri itibarı ile insanoğlu, varoluşundan bu yana katlanarak gelen bir değişim rüzgarı içerisinde yaşamına devam etmektedir. Fiziksel çevre ile insanoğlunun davranışlarındaki değişimler kar amaçlı organizasyonları etkilemektedir. Bir organizasyonun mal veya hizmet üretebilmesi öncelikle kaynaklarına bağlıdır. Kaynakların yeterli oranda var olduğu bir durumda ise bu kaynaklar ile ortaya çıkarılacak ürün veya hizmetlerin alıcıları olması gerekir. Bu alıcılar insanlardır. Bu yüzden de onların istekleri, düşünceleri, zevkleri ve ihtiyaçları ön plana çıkmaya başlar. İnsanların fiziksel, özellikle davranış biçimlerinde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan değişim, istekleri, düşünceleri, zevkleri ve ihtiyaçları da değiştirebilir. Günümüzde her ne kadar insan davranışları yönlendirilebilirmiş gibi gözükse de, insanı her zaman belirli kalıplara sokmak kolay değildir. Üstelik, bir çok organizasyonun bir taraflara çekiştirebileceği de düşünüldüğünde, bu yönlendirme çabasından pek bir şey beklememek gerekir. Doğrusu; olan, olmakta olan ve olabilecek olan organizasyonu ilgilendirebilecek her türlü değişimin, yapmakta olduğumuz işe etkilerini görebilmek, buna göre gereken en uygun zırhı, kalkanı, mızrağı hazırlayabilmektir. Bu bağlamda organizasyonlar yönetim tarzlarını değişim rüzgarlarına belli bir oranda ve hızda endekslemelidirler. Gelenekçi, korumacı, durağan, bildik yönetim tarzları sergileyerek treni kaçırmamalıdırlar. Çünkü, tıpkı organizmalar gibi organizasyonlar da mutasyona uğrarlar ve bu mutasyon onların çevre ile adaptasyon kurmasını sağlar. Mutasyona karşı dirençgöstermek, yine tıpkı mutasyona cevap veremeyen organizmaların doğal seleksiyona uğraması gibi bir sonucu, organizasyon için sektörden yok olma şeklinde ortaya çıkarır. Dünyamız, özellikle son yarım yüzyıldaki teknolojik gelişmeler ile küçülmeye başlamıştır, insanlar hiç olmadığı kadar birbirlerinden haberdar, gelişmelerin, değişimin etki alanlarına çok yakındırlar. Artık bilgiye sahip olmak her şeyden daha önemli olmuştur. Bilgi, insanlara yeni kapılar açmakta, yeni gelişmelere, değişimlere davetiye çıkarmaktadır. Bir şirketin merkezi Japonya'da, departmanlarının bazıları Çin'de, Bazıları ABD veya Almanya'da, müşterileri Fransa'da, Kanada'da, tedarikçileri ise Rusya'da, Türkiye'de olabilmektedir. Bu küreselleşme içerisinde, ekonomik, kültürel, siyasi, vb. etkileşimler, gelecek için çok değişik senaryolar ortaya çıkarabilmektedir. Bir ülkede piyasaya sürülen ürünler, mesafe tanımaksızın, dünyanın en ücra köşesine dahi ulaşabilmekte, oradaki insanların yaşantılarını değiştirebilmektedir. Onun içindir ki organizasyonlar, çevrelerinde neler olup bittiğini, üç, beş, on, yüz yıl sonra da neler olabileceğini kestirmek durumundadırlar. Bazen yeni duruma uyum sağlamak uzun zaman alabilir. Değişimi acı yaratmadan karşılayabilmek için mümkün olduğu kadar ötelere bakabilmeyi becermek gerekir. Bakılan noktalara gelindiğinde, organizasyonun mevcut konumu ile nerelerde olabileceğini de kestirmek gerekir. Olunabilecek durumlar iç açıcı görünmüyor iseler, o durumlara gelinmeden gerekli önlemleri almak, organizasyonun kaçınılmaz değişime kendisini hazırlamasını sağlamak zorunludur. Ülkemiz de bu dünyanın bir parçasıdır ve değişen dünyadan bir şekilde payını almakta, değişimin etkilerini bünyesinde hissetmektedir. Organizasyonlarımızın, dünyanın diğer organizasyonların ayakta kalmak ve daha iyisine erişmek için verdikleri, verecekleri çabalara benzer çabalar göstermeleri, kendi gelecekleri ve ülke geleceği açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY.l The universe, in which we live in, has a dynamic structure. The world has also a dynamic structure because it is a part of the universe. Dynamic structure for our world means the permanent changes. The human being itself on earth also is in the continuous processes of changing. The human being, in terms of physical and especially behavioural formations, has been increasingly altering since its existence. The changes in physical environment and people behaviours are affecting the profit-based organizations. Producing a good or a package of service for a firm firstly depends on its resources. When the resources are emerged significantly, the buyers of the finished goods or the services come to the front. The buyers are the people or other organizations. Therefore, their opinions, wants, wish, pleasure and needs become very important. Changes in physical and behavioural formations affect those opinions, wants, wish, pleasure and needs. Today, although giving direction to the people in buying process, with the promotion or advertising efforts, seems to be easy, putting the people in some behavioural standards for each case is impossible. In addition, different goals of the organizations lead different efforts towards the buyers. It increases difficulty to understand the buyers' behaviour and make the inferences from them. In this circumstances the most accurate way is firstly to evaluate the past and the present events. The second action is to create possible scenario for the futures. The third and the most important action is to make us ready not to miss today's opportunities and to reach tomorrow's opportunities.The organizations should adapt their management styles and strategies according to the internal (within organization) and external (out of organization) changes, in a continuous process. Traditional, static or known management styles and strategies may lead not to catch the train going to the wealthy regions. Like Darwin's Natural Selection Approach, organizations that cannot adapt with their environment, will be destroyed in time. Especially, in the last five decades, the technological developments made the world small. Markets are becoming global. Globalization is everywhere. People have more awareness about each other. Information is the most valuable source. An organization having significant information may create a competitive advantage towards their rivals. Globalization is affecting the economies, cultures, politics, etc. Goods produced in England or France for example can be bought anywhere in the world. Globalization is influencing the life style of the people. Therefore, the organizations should definitely project next five, ten or hundred years. Sometimes, adaptation to the environment may take too long. It is extremely necessary to see the future as soon as possible and to start adaptation process. The present capabilities of the organizations should be evaluated through the possible features or necessities of the future organizations. The present capabilities should be replaced with the new ones or developed to be successful for today and tomorrow. Turkey is a part of the world. The changing world is also affecting our country. Our organization must increase their capabilities at least whatever others have, to shape the future and get a pie from the tomorrow's opportunities. This is the rule-of-thumb to stay in the game. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM K0R0L0 DQKilHANTASYOtt MERftZl