Yeni sentezlenen benzimidazol türevlerinin akciğer ve meme kanseri hücre hattı üzerine sitotoksik ve apoptotik etkisi
Cytotoxic and apoptotic effect of newly synthesis benzimidazole derivatives on lung and breast cancer cell line
- Tez No: 875349
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BİLGİN SÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kanser, dünyanın en yaygın ve mortalitesi en yüksek hastalığı olarak bilinmektedir. İnvazyon ve metastaz yapabilen bu patolojik durum, kontrolsüz hücre bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığa karşı etkili bir ilacın geliştirilmesi günümüzde oldukça önemlidir. Benzimidazol, farmasötik aktif bileşenler olarak kullanılan temel heterosiklik bileşiklerden biridir. Bu tür bileşikler çok çeşitli biyolojik aktivite sergilemektedir. Antikanser aktivite kapasitesi bu niteliklerden biridir. Bu çalışmada, yeni sentezlenen on adet benzimidazol türevi bileşiğin akciğer kanseri hücre hattı (A549) ve meme kanseri hücre hattı (MCF-7) üzerindeki antikanser aktiviteleri araştırıldı. Benzimidazol türevlerinin antikanser aktiviteleri 3-(4,5-dimetiltiyazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) analiz yöntemi kullanılarak 48 saat süreyle test edildi. Çalışmada kullanılan 6a numaralı bileşiğin MCF-7 hücre hattı üzerinde güçlü sitotoksik etkiye sahip olduğu belirlendi. MTT analizinde; 6a numaralı bileşiğin MCF-7 hücre hattı üzerine 48. saatteki %50 büyüme inhibisyonuna neden olan konsantrasyon değeri (IC50) 159,2 μg/mL olarak tespit edilmiştir. Buna karşılık, A549 hücre hattında aynı on benzimidazol türevli bileşik için hiçbir sitotoksik etki gözlenmedi. Akış sitometri yöntemi kullanılarak 6a numaralı bileşiğin MCF-7 hücre hattı üzerinde sitotoksik etkiye sahip olduğu ancak apoptotik etkiye sahip olmadığı belirlendi. Sonuç olarak yeni sentezlenen ve sitotoksik etkisi MTT testi ile değerlendirilen bileşik 6a'nın meme kanseri için olası bir antikanser ajan olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın bulgularının gelecekte çeşitli meme kanseri türlerinin tedavisinde kullanılabilecek yeni ilaç-aktif maddelerin sentezine ve literatüre kazandırılmasına yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is known as the disease with the highest mortality and death in the world. This pathological condition, which can invade and metastasize, occurs with uncontrolled cell division. Developing an effective drug against this disease is very important today. Benzimidazole is one of the essential heterocyclic compounds used as pharmaceutical active ingredients. Such compounds have a diverse array of biological actions. The capacity for anticancer activity is one of these qualities. This study investigated the anticancer activities of ten newly synthesized benzimidazole-derived compounds on lung cancer cell lines (A549) and breast cancer cell lines (MCF-7) were investigated. The anticancer activities of benzimidazole derivatives were tested using the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay method for 48 hours. It was determined that compound number 6a used in the study had a strong cytotoxic effect on the MCF-7 cell line. In MTT analysis; The concentration value (IC50) of compound 6a, which caused 50% growth inhibition on the MCF-7 cell line at the 48th hour, was determined as 159.2 μg/mL. In contrast, no cytotoxic effects were observed for the same ten benzimidazole-derived compounds on the A549 cell line. After using the flow cytometry method, it was determined that compound 6a had a cytotoxic effect on the MCF-7 cell line, but it did not have an apoptotic effect. As a result, it is thought that compound 6a, which was newly synthesized and whose cytotoxic effect was evaluated by the MTT test, maybe a possible anticancer agent for breast cancer. It is expected that the findings of this study will guide the synthesis and introduction to the literature of new drug-active substances that can be used in the treatment of various types of breast cancer in the future.