Kefalet sözleşmesinin süreye bağlı olarak sona ermesi
Termination of the surety agreement depending on the period
  1. Tez No: 875359
  2. Yazar: SEVDA ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın esas konusunu kefalet sözleşmesinin süreye bağlı olarak sona ermesi oluşturmaktadır. Uygulamada yaygın olarak kullanılan ve bir kişisel teminat sözleşmesi olan kefalet, Türk Borçlar Kanununun 581. maddesinde, kefilin alacaklıya karşı, borçlunun borcunu ifa etmemesinin sonuçlarından kişisel olarak sorumlu olmayı üstlendiği sözleşme olarak tanımlanmıştır. Kural olarak ivazsız bir sözleşme olan kefalet sözleşmesinin sona erme koşulları kefil açısından önem arz edecektir. Çalışmamızın ilk bölümünde kefalet sözleşmesinden doğan borcun fer'i nitelikte bir borç olması sebebi ile kefalet sözleşmesinin asıl borca bağlı olarak sona ermesi incelenmiştir. Kefalet sözleşmesinin kendisinden kaynaklı sebeplerle sona ermesi ayrı başlıklar altında çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde kefalet sözleşmesinin sözleşmede taraflarca belirlenen veya belirlenebilir olan sürenin dolması ile sona ermesi incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise yasa koyucu tarafından gerçek kişi kefil açısından öngörülen azami on yıllık sürenin dolması ile kefalet sözleşmesinin sona ermesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of our study is the termination of the surety agreement depending on the period. Guarantee, which is widely used in practice and is a personal guarantee contract, is defined in Article 581 of the Turkish Code of Obligations as a contract in which the guarantor undertakes to be personally responsible for the consequences of the debtor's failure to fulfill his debt. The termination conditions of the surety agreement, which is, as a rule, a gratuitous contract, will be important for the guarantor. In the first part of our study, the termination of the surety agreement depending on the main debt was examined, since the debt arising from the surety agreement is an accessory debt. Termination of the surety agreement due to its own reasons has been studied under separate headings. In the second part of our study, the termination of the surety agreement upon the expiration of the period determined or determined by the parties in the contract is examined. In the third part of our study, the termination of the surety agreement upon the expiration of the maximum ten-year period stipulated by the legislator for the natural person guarantor is examined.