Hayat Bilgisi dersinde kültüre duyarlı etkinlikler yoluyla sosyal becerilerin geliştirilmesine yönelik bir eylem araştırması
An action research on improving socialization through culturally sensitive events in the Life Sciences Department
  1. Tez No: 875398
  2. Yazar: BİRGÜL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hayat Bilgisi dersinde kültüre duyarlı etkinlikler yoluyla sosyal becerilerin geliştirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın uygulamaları, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde, düşük sosyoekonomik bölgede yer alan bir devlet ilkokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen birinci sınıf düzeyindeki kırk üç kişilik bir öğrenci grubu oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel verileri; görüşme soruları, gözlem formu, araştırmacı günlüğü kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri ise, Yukay-Yüksel (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan, uygulama öncesi ve sonrası iki defa uygulanan Okul Sosyal Davranış Ölçekleri (OSDÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde eşli gruplar t-testi kullanılıp, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin, Okul Sosyal Davranış Ölçekleri'nden elde ettikleri ön test ve son test puanları arasında son test puanlarının lehine anlamlı bir farklılık olmuştur. Nitel bulgularla da desteklenen bu sonuçlara göre, Hayat Bilgisi dersinde kullanılan kültüre duyarlı etkinliklerin öğrencilerin sosyal becerilerinin geliştirilmesinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop social skills through culturally responsive activities in Life Science Studies lessons. Action research, one of the qualitative research methods, was used in the study. The applications of the research were carried out in a public primary school located in a low socioeconomic region in the first semester of the 2023-2024 academic year. The study group of the research consisted of a group of 43 students studying at the first-grade level selected by criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods. Qualitative data were collected through semi-structured interviews with teachers, students and parents, observation form, researcher's diary and products/photographs related to the practices. Quantitative data were collected through the School Social Behavior Scales (SSBS) adapted into Turkish by Yukay-Yüksel (2009). Paired groups t-test was used to analyze the quantitative data, and qualitative data were analyzed through content analysis. There was a significant difference between the pretest and posttest scores of the students obtained from the School Social Behavior Scales in favor of the posttest scores. As a result of the research, it was concluded that students' social skills improved with the practices carried out through culturally responsive activities in the Life Science Studies lessons. In line with these results, it can be suggested that students' cultures should be reflected in the curriculum and implementation process as a teaching resource in the education system for culturally responsive social skills education.