Yazışma standartlarının geliştirilmesi
Development of offical writing standarts
- Tez No: 87541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
îî ©ZiT Günümüz iş hayatında büro yönetimi hizmetlerinin yeri ve önemi daha iyi görülmektedir. Hiç şüphe yok ki, işletme yöneticilerinin performansSarının üzerinde sakreteryanın etkin bir rolü vardır. Sekreteryanın etkinliğini artıran en önemli unsurlardan birisi ise yazışma hizmetleridir. Yazışma hizmetleri, teknolojik gelişmelerle birilikte kendisine yeni boyutlar kazındırmalı ve standareSizasyon konusunda titiz davranmalıdır. Bu çalışmada, yazışma standartlarının geliştirilmesi konusu üzerinde durulmuştur. Dolayısıyla, yazışma hizmetlerinin sürat, emniyet ve geçerliğini artırabilmek için mevcut bir standardın olup olmadığı, böyle bir standart var ise ne derece uygulanabilir olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak yazışma kavramı, yazışma çeşitleri ve yazışmalarda uyulması gereken kurallar verildi, ikinci bölümde, mevcut yazışma standartları ve resmi yazı çeşitleri ile resmi ve özel iş yazılarının yasal dayanağı ve önemi verildi. Üçüncü bölümde ise, yazışma standartlarının geliştirilmesine yönelik yapılan anket çalışması sonucunda elde edilen bulgular ve diğer bilgiler ışığında yazışma standartlarının yeniden düzenlenmesi ve aksaklıkların giderilmesi konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill summary The place and innpartanoe of the Office Managemenet services in tah working of today is better understood. The secretariat of course has effective role on the porformance of the managers of organizeline. One of the most important elements increasing the effectiveness of the secretariat is correspondence services. The correspondence services must acquire itself new dimensions with technological developments and must be meticulous about standardizasion. Developing the correspondence standards is studied in this study. Therfore, it is tried to determine that if there is any standard available for being able to increase the speed, security and validity of the correspondence services and if there is such a standard than to determine tha degeree of abblicability of that standard. Tha study consists of three parts. In tha first part, the correspondence concept, correspondence types and tha rules wich should be complied with ara given. In the second part, the available correspondence standards, the types of Official writings, and lagel bassis and importance of the Official and Private work writings are given. Sn tha third part, the suggestions about the rearrangement of the correspondence standards and eliminating the defects in the light of the findings obtained as a result of dha public survey carried out for developing standards and the other information are presented.