Devlet Konservatuvarı öğretim elemanlarının kanun eğitim sürecini değerlendirmelerine yönelik mülakat çalışması
Interview study on state conservatory lecturers' evaluation of kanun education process
  1. Tez No: 875412
  2. Yazar: HIDIR SAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL UMUZDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki devlet konservatuvarlarında kanun eğitimi alanında görev yapan öğretim elemanlarının görüşlerini nitel araştırma yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, konservatuvarlardaki kanun derslerinin mevcut durumu betimlenerek, öğretim elemanlarının bakış açıları ve deneyimleri ile değerlendirilecektir. Araştırma, Türk müziği eğitimi alanında yapılan formal eğitimin kontrolünü sağlamak ve değerlendirmek için önemli veriler sunmayı hedeflemektedir. Çalışmanın odak noktası, betimsel araştırma modeli çerçevesinde yapılan tarama çalışmalarıyla belirlenen konservatuvarlardaki kanun eğitiminin mevcut durumunu açıklamaktır. Çalışma grubunu, Türkiye'deki devlet konservatuvarlarında görev yapan kadrolu kanun öğretim elemanları (N=14) oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmış ve frekans analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu çalışma, Türk müziği alanında verilen kanun eğitiminin mevcut durumu değerlendirerek geleceğe dair program hedeflerinin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the opinions of faculty members working in the field of zither education at state conservatories in Turkey through qualitative research methods. In this context, the current situation of kanun courses in conservatories will be described and evaluated with the perspectives and experiences of the faculty members. The research aims to provide important data to control and evaluate formal education in the field of Turkish music education. The focus of the study is to explain the current situation of kanun education in conservatories, determined by survey studies conducted within the framework of the descriptive research model. The study group consists of permanent kanun faculty members (N=14) working at state conservatories in Turkey. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using the frequency analysis method. This study aims to contribute to the creation of program goals for the future by evaluating the current situation of kanun education in the field of Turkish music.