Farklı boyutlardaki köpeklerde derin ağrı eşiğinin basınç algometre cihazı ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Assessment and comparison of deep pain threshold in dogs of different sizes using a pressure algometer device
  1. Tez No: 875414
  2. Yazar: BATUHAN NEYSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SİNAN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmada farklı ırk, cinsiyet, yaş ve kilolarda 200 adet köpek kullanılmıştır. Köpeklerin her biri vücut ağırlıklarına göre önceden belirlenen 5 farklı gruba ayrıldı. Bu gruplar sırasıyla; minyatür ırklar ( 45 kg) olarak belirlendi. Her kilo grubu içerisinde ekstremitelerin ölçüm sırasının belirlenmesi amacıyla köpekler kör bir şekilde 4 farklı ölçüm grubuna ayrıldı. Gruplandırma işleminin ardından köpekler bulundukları gruplara göre ilgili ekstremitelerinden sıkıştırma kabzası bulunan basınç algometre cihazı kullanılarak algometre verileri elde edildi ve karşılaştırıldı. Gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda çalışmaya dahil edilen köpeklerden elde edilen algometre verileri ile yaş arasında istatistiki açıdan bir ilişki bulunmadığı görüldü. Ancak vücut ağırlığı bazında belirlenen gruplar arasında istatistiki yönden pozitif bir ilişki belirlendi. Bunun yanı sıra erkek köpeklerin dişi köpeklere oranla daha yüksek algometre verilerine sahip olduğu görüldü. Gerçekleştirilen bu çalışma farklı boyutlardaki köpeklerde basınç ağrı eşiklerinin sıkıştırma kabzası bulunan bir algometre kullanılarak ölçüldüğü ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
200 dogs of different breeds, genders, ages and weights were used in the research. Each of the dogs was divided into 5 different predetermined groups according to their body weight. These groups are respectively; They were determined as miniature breeds ( 45 kg). To determine the measurement order of the extremities within each weight group, the dogs were blindly divided into 4 different measurement groups. After the grouping process, algometer data were obtained and compared using a pressure algometer device with a compression grip on the relevant extremities of the dogs according to their groups. As a result of the research, it was seen that there was no statistical relationship between age and algometer data obtained from the dogs included in the study. However, a statistically positive relationship was determined between the groups determined on the basis of body weight. In addition, it was observed that male dogs had higher algometer data than female dogs. This study is the first to measure pressure pain thresholds in dogs of different sizes using an algometer with a compression grip.