Büro yönetiminde örgütsel faktörlerin yöneticinin denetim çevresine etkisi
- Tez No: 87543
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL UFUK BİLGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 258
Özet
239 ÖZET Yöneticilerin çalışma ortamında astları ile aralarında meydana gelen ilişkiler denetim çevresindeki personel sayısını ortaya koymaktadır. Bir yönetici kaç ast ile direkt ilişki içerisinde bulunuyorsa, bu durum o yöneticinin denetim çevresini göstermektedir. Büro yönetiminde yöneticinin denetim çevresine etki eden örgütsel faktörler dört başlık altında toplanmaktadır. Yöneticilerin denetim çevreleri dar ve geniş olmak üzere iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bir yöneticinin denetim çevresinin dar veya geniş olmasından ziyade, önemli olan optimum denetim çevresidir. Bir yönetici kendisine alt kademe yöneticileri tayin etmek koşuluyla kademe sayısını artırarak denetim çevresini dar tutabilir. Bunun aksine bir yönetici alt kademe sayısını azaltmak veya ortadan kaldırmak suretiyle denetim çevresini geniş tutabilir. Büro yönetiminde bütün bu sistemlerin tespiti örgütsel faktörlerin etkisiyle sağlanmaktadır. Dar ve geniş denetim çevrelerinin olumlu ve olumsuz fonksiyonları bulunmaktadır. Büro ortamında yöneticinin asli görevi, örgütün tespit edilmiş olan amaç ve hedeflerine ulaşımını sağlamaktır. Dolayısıyla yönetici asli görevi haricindeki, özellikle rutin işlerle iştigal etmemeli, bu tür işleri yetki ve sorumluluk devri ile alt kademelere bırakmalıdır gerektiği belirtilmiştir. Yukarıda da özetlendiği gibi yöneticinin denetim çevresi büro yönetiminde optimum verimliliğin elde edilmesi açısından önem arz etmektedir. Dolayısıyla yöneticinin denetim çevresine etki eden örgütsel faktörler örgütlerde göz ardı edilmemeli aksine, yöneticinin denetim çevresinin tayininde kıstas olmalıdır. Tezin amacı, bu faktörlerin ayrı ayrı gözler önüne serilerek büro yönetiminde yöneticilere optimum denetim çevresini tespit edip iş başarımı ve verimliliğin artırılmasına yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
240 SUMMARY Relations between managers and their staff in working environment determine the number of staff within the span of control. The number of directly contacted staff by a manager shows that manager's span of control. Factors influencing on a manager's span of control in office management can be grouped under four headlines. Manager's spans of control arise in two shapes: narrow and broad. Optimum span of control is more important rather than a manager's span of control's being narrow or broad. A manager can keep his/her span of control narrow by increasing the number of stages, provided that he/she appoint sub-stage managers for him/her. On the contrary, a manager can keep his/her span of control broad by decreasing or eliminating the number of sub- stages. Determination of all these systems in office management is provided by effects of organizational factors. Narrow and broad spans of control have positive and negative functions. The main mission of the manager in office environment is to achieve determined aims and abjectives of the organization. Therefore, a manager should not deal with especially routine affairs, out of his/her main mission and should leave such affairs to lower levels, by trancfer of authority and responsibility. As summarized above, a manager's span of control is important for office management in respect of obtaining optimum productivity. Therefore, organizational factors influencing on a manager's span of control should not be omited, on the contrary, they should be taken as criteria for determination of a manager's span of control. The aim of this thesis is to highlight these factors one by one, to determine an optimum span of control for anagers in office management and thus to assist in increase of success and productivity. WÜİAMTASYQI HEBKEZl