Örgütsel değişimin örgütsel iletişime etkisi üzerine bir alan çalışması
A field search about organizational change on organizational communication
- Tez No: 145004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Örgütler çevrelerinde meydana gelen sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik ve yönetim ile ilgili değişmelerden doğrudan etkilenirler. Bu değişmeler örgüt üzerinde çok etkili olur. Örgüt sürekliliğini sürdürmek için çevresinde meydana gelen gelişmeleri önceden sezmek, gerekli önlemleri alarak dış çevresini kontrol altma almak zorundadır. Dış çevrede meydana gelen değişiklikler, değişimi yöneltmeyi bilen bir örgüt için bir fırsattır. Bu yüzden örgütün değişimi yönetmesi için gerekli fiziki, beşeri donanıma ve makine ve teçhizat donanımına sahip olması gerekir. işletmeler sosyal, kültürel, ekonomik, ekolojik, teknolojik ve politik çevrelerin ürünüdürler. Çevrede meydana gelen yemlikler işletmeler için fırsat ürettikleri kadar tehlikeler de içerirler. Bunun için örgütün değişime adapte olabilecek donanıma sahip olması gerekir. Değişme, önceden planlanmamış olarak, bir örgütün, sistemin ya da sürecin standart usullerle yönetilemeyecek biçimde bir durumdan başka bir duruma geçmesidir. Bir örgütte görevler ne denli iyi düzenlenirse düzenlensin, görevleri yürütecek işgörenler arasında iletişim olmadan eşgüdüm ve amaçlara yönelik etkileşim olmaz. Yöneticiler ancak, örgütte yeterli bir iletişim ağı kurabildiklerinde ve bunu etkili bir şekilde çalıştırabildiklerinde örgütte neler yapıldığım anlayabilir ve sağlam, geçerli kararlar verebilirler. Örgütsel iletişim, örgütsel amaçlan gerçekleştirmek için yapılan işlem ve eylemlerden geribildirim yoluyla tepkileri, yanıtları taşımak zorundadır. Bu çalışmada değişme ve iletişimle ilgili tanımlar, örgütsel değişimin örgütsel iletişim üzerindeki etkileri ve sonuçlan, örgütlerde iletişim ve iletişim yönetiminde büro elemanlarının rolü, örgütsel değişme sonucu ast üst ilişkilerinde ortaya çıkan iletişim kopukluklan, değişmenin olumlu ve olumsuz etkileri ve olumsuz etkileri en aza indirmek için değişim konusunda uygulanacak yollar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Örgütsel değişme sonucu ortaya çıkan iletişim sorunlan ve bunların giderilmesine yönelik çalışmalan saptamak üzere ikisi kamu kuruluşu, ikisi özel kuruluş olmak üzere dört kuruluşta anket yöntemine dayalı bir11 araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda, işletmelerde ve kurumlarda yapılan değişikliğin çok bilinçli, planlı bir süreçten geçmesi gerektiği, değişimden en çok etkilenecek grup olan işgörenlerin değişimi algılayıp, gerekli eğitimden geçip yemliklerin uygulanması gerektiği sonuçlarına varılmıştır. Anket çalışması sonucunda, kurumlardaki işgörenlerin % 36,6'sının, çalıştıkları kurumda gerçekleşen değişim hakkında fazla fikir sahibi olmadığı, değişiklik yapılma aşamasından sonra bilgilendirildiği, hatta kurumda değişiklik yapıldığından haberdar dahi olmadıkları sonuçlan ortaya çıkmıştır. İşgörenlerin % 22,3 'ü ise kurumdaki değişikliklerin kendilerini olumsuz etkilediğini düşünmektedirler. Bu sonuçlar, işgörenlerin değişime direnç göstermesi ve basit bir önyargının ötesinde göstergeler içermektedir. Kurumun yararına değişim uygulanırken insan faktörünün de göz ardı edilmemesi gereklidir. Yöneticiler de dahil olmak üzere tüm işgörenlerin, mutlaka önceden değişiklik hakkında bilgilendirilmesi, değişimin adım adım uygulanması, yeniliklere adapte olma açısından işgörenlere büyük kolaylık sağlayacak ve birtakım endişeler içeren değişim sürecinin mümkün olduğunca sancı ve sıkıntılarının hafiflemesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Organizations are influenced directly or indirectly social, cultural, economical and organizational change. This changes effect much organizations. An organization have to be aware of changes happening around it and check its environment by getting necessary precautions. Change happening around it are occasions for an organization must have necessary physical, human, machine equipment. Managements are products from social, cultural, economical, ecological, tecnological and political environments. Happening change concern as dangers for managements as occasions. For this an organization must have necessary equipment to adapt to change. Change is to get from a situation to another for an organization, a system, a process, unplannedly in a form that it cannot be managed by standard methods. As if functions are well prepared in an organization, a dialogue toward coordination and goals without communication between employees who impose functions. Managers are able to make safe decisions and to understand what happening in the organizations in condition that a sufficient communication net is being constructed and operated. Organizational communication must be carry reactions and responses by feedback for materialize organizational goals. In this search it has been explained detailed about change and communication, effects and conclusions from organizational change over organizational communication, the role of the office workers in the organizational communication and communication management, communication problems between managers and employees after change, positive and negative effects of change and ways to take for reduce negative effects. To fix the communication problems after organizational change and works for eliminate these there has maken a search leaning against inquiry method in four organizations two from that is a public organization and two is private. This search come to a conclusion with results that organizational change have to pass a process very conscious and well planned, employees who are going to most effected from the change have toIV well understand change and have to take necessary education before change application. At the end of the inquiry search, it has existed that 36,6 % of the employees have not much ideas about change in their management, are informed after change, they are not informed about change in management. And 22,3 of the employees think that change effected them in negative sense. These conclusions concern some indicators much than resistance to change and a simple prejudice. During the change useful for the management it must be thought also human factor. All the employees including managers need to be informed about change, change must to be applied step by step, these will provide big facility to employees to adapt the change and will reduce troubles of change process that consist some anxiety.