Türk siyasetinde ve basınında Patani söylemi
Patani discourse in Turkish politics and press
  1. Tez No: 875449
  2. Yazar: YUSUF GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalıma, güney Tayland (Pattani) bölgesinde 1948 yılında başlayıp ve 2001 yılından sonra giderek şiddetini arttıran bölgesel çatışmaların, Türk siyasetinde ve basınında işlenişini ve yorumlanmasını ele almaktadır. Tayland'ın güney kısmında bulunan Müslüman nüfus, seksen yıla yakın bir zaman dilimi içerisinde şiddete maruz kalmalarına karşın, merkezi Tayland hükümetinin takip ettiği baskıcı politikalara karşın gerek dünya siyasetinde ve gerekse Türkiye ve Müslüman ülke basın ve yayın organlarında yeterince değerlendirilmemiştir. Bu durumun birbirinden farklı nedenleri bulunsa da Pattani, bölgesel ve küresel açıdan ve gerekse Müslüman coğrafya açısından önem arz etmektedir. Pattani Müslümanları, merkezi hükümet tarafından ayrımcılık ve baskıya maruz kalmakta, ancak bu durum gerekli şekilde dünya kamuoyuna duyurulamamaktadır. Çalışmada özellikle tarihi Patani kenti ve bölge Müslümanlarını hedef alan Tayland devlet politikalarına değinilmiş, Tayland'ın ve Pataninin dini, kültürel, demografik, coğrafi vb. özellikleride ele alınarak detaylarıyla incelemeye tabi tutulmuştur. Ayrıca Tayland'ın Patani üzerindeki baskısına karşın, Türk siyasetinde ve basınında ne ölçüde konuya yer verilmiş olduğu, Türkiye ‟deki siyasi seçkinlerin ve politika yapıcıların Patanide yaşanan olaylar karşısında nasıl bir tutum sergilediği veya bu olaylardan ne ölçüde haberdar oldukları, çalışmamızın temel konjonktürünü olusturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the processing and interpretation of the regional conflicts in the southern Thailand (Pattani) region, which started in 1948 and gradually increased in intensity after 2001, in Turkish politics and press. The Muslim population in the southern part of Thailand has been exposed to violence for nearly eighty years. However, despite the oppressive policies followed by the Thai government, it has not been adequately evaluated both in world politics and in the press and publications of Turkey and Muslim countries. Although there are different reasons for this situation, Pattani issue is important from a regional and global perspective as well as from the Muslim geography. Pattani Muslims are exposed to discrimination and oppression by the central government, but this situation is not properly announced to the world public. In the study, Thai state policies targeting the historical city of Patani and the Muslims of the region were mentioned, and the religious, cultural, demographic, geographical, etc. and its features were examined in detail. Additionally, mediation activities aimed at peace in the region were also mentioned. However, despite Thailand's pressure on Patani rregion, the extent to which the issue has been included in Turkish politics and press, what attitude the political elites and policy makers in Turkey have towards the events in Patani, and what extent they are aware of these events, constitute the basic context of our study.