Tüketicilerin mobil uygulamaları kullanmalarının anlık satın alma davranışlarına etkisi: Kocaeli ili örneği
The impact of consumers using mobile applications on impulse buying behavior: Case of Kocaeli
  1. Tez No: 875518
  2. Yazar: ALP ÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KADANALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde bir çığ gibi büyüyen tüketim çılgınlığı, e-ticaretin gelişimi ve mobil pazarlama alanındaki uygulamalarla birlikte artık yeni bir yaşam tarzına dönüşmüştür. Fiziki alışverişe karşın çok daha zahmetsiz şekilde gerçekleştirilen eticaretin hız kesmeden büyümeye devam ettiği ve bundan böyle de devam edeceği göz önüne alındığında araştırma bu bağlamda önem taşımaktadır. Araştırmanın konusu seçilirken bu gerçeklik göz önünde bulundurulmuştur. Alışverişten finansal işlemlere, randevulardan iletişime kadar pek çok görevi bu cihazlar aracılığıyla gerçekleştiriyorlar. Özellikle cep telefonları sürekli yanınızda taşındığı ve açık olduğu için markalar ve içerik sağlayıcılar hedef kitlelerine her an her yerde ulaşabiliyor. Şirketler mobil pazarlamayı minimum maliyetle daha hızlı gelir elde etmek, ürünlerle ilgili müşteri görüşlerini değerlendirmek ve doğru mesajı doğru hedef kitleye, doğru zamanda ve doğru yerde ulaştırmak için kullanmaktadır. Bu bağlamda mobil uygulama kullanımı ve bu uygulamalara bakış açıları, iki taraf arasındaki sinerji ve bu kanalın etkinliği önem arz etmektedir. Bu çalışma, mobil uygulamaların artan kullanımı ve etkisini ele almaktadır. Mobil uygulamaların alışveriş deneyimini nasıl etkilediğini anlamak için, çeşitli demografik özelliklere sahip kullanıcılar üzerinde bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma, Kocaeli ilinde gerçekleştirilmiş ve 405 mobil uygulama kullanıcısından veri toplanmıştır. Elde edilen verilere dayanarak, mobil uygulamaların eğlence, bilgi sağlama ve kullanım kolaylığı boyutlarının kullanıcıların alışveriş davranışını etkilediği sonucuna varılmıştır. Cinsiyet, yaş, meslek ve gelir düzeyi gibi demografik faktörlerin de bu algılar üzerinde etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, mobil uygulamaların giderek artan popülerliği ve kullanımının tüketici davranışlarına nasıl etki ettiğini anlamak için değerli bir katkı sağlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Anket tekniği uygulanmış elde edilen bulgular SPSS 23.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the consumption frenzy that is growing like an avalanche has transformed into a new way of life, accompanied by the development of e-commerce and applications in mobile marketing. E-commerce, which is carried out much more effortlessly compared to physical shopping, continues to grow rapidly, and considering that it will continue to do so in the future, research becomes crucial in this context. This reality has been taken into account when selecting the subject of the research. They perform numerous tasks through these devices, from shopping to financial transactions, appointments to communication. Especially since mobile phones are constantly carried and kept on, brands and content providers can reach their target audiences anytime, anywhere. Companies use mobile marketing to achieve faster revenue with minimum costs, evaluate customer opinions about products, and deliver the right message to the right audience at the right time and place. Therefore, the use of mobile applications and perspectives on these applications, the synergy between the two sides, and the effectiveness of this channel are significant. This study focuses on the increasing use and impact of mobile applications. To understand how mobile applications have affected the shopping experience, research was conducted on users with various demographic characteristics. The research was conducted in Kocaeli province, collecting data from 405 mobile application users. Based on the obtained data, it was concluded that the dimensions of entertainment, providing information, and ease of use of mobile applications affect users' shopping behavior. The influence of demographic factors such as gender, age, occupation, and income level on these perceptions was also observed. This study contributes valuable insight into understanding how the increasing popularity and use of mobile applications affect consumer behaviors. The research was conducted using quantitative research methods. The survey technique was applied, and the findings were analyzed using the SPSS 23.0 package program.