Antik Yunan mitolojisinde müzik temalı söylenceler
Music themedmyths on Ancient Greek mythology
  1. Tez No: 875545
  2. Yazar: SELMA UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAZIM ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Antik Yunan mitolojisi, İlkçağ toplumlarının yaşayışlarını bütün yönleriyle yansıtan birer sözlü kültür fenomeni olarak değerlendirilebilecek mitolojik anlatılar arasında en zengin olanlardan biridir. Ne var ki söz konusu söylenceler toplamı, köklerini sadece Yunanistan'dan değil, belki de ondan daha fazla bir biçimde Anadolu'dan almaktadır. Bu anlatılar bütünü, insan hayatının hemen her yönünü kapsamakta, müzik ise bunlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Söylencelerin kahramanı olan karakterler ile beraber kimi mekan, kavim ve inanışların da müzikle doğrudan ya da dolaylı bir ilgi içinde oldukları görülmektedir. Bu çalışmada, tüm bu konu başlıklarına ilişkin olarak gerçekleştirilen tarama, sınıflandırma ve değerlendirmelerin ardından Antik Yunan mitolojisi kapsamındaki müzik temalı söylencelerin Anadolu ile olan bağı ortaya konulmaktadır. Bununla, bugüne kadar üzerinde yeteri kadar durulmamış bir alanın aydınlatılması amaçlanmaktadır. Arkeoloji ve müzikoloji başta olmak üzere çeşitli disiplinlerin ortaklaşa gerçekleştirecekleri çalışmalarla konuya dair yeni bir bakış açısının sağlanması ise öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
Ancient Greek mythology is one of the richest among the mythological narratives that can be considered as an oral cultural phenomenon that reflects all aspects of the life of ancientsocieties. However, the sum of the myths in question takes its roots not only from Greece, but perhaps from Anatolia in a way more than that. The senarrative scover almost every aspect of human life, and music draws attention as one of them. Along with the characters who are the heroes of the myths, it is seen that some places, tribes and beliefs have a director indirect interest in music. In this study, after the screening, classification and evaluations carried out regarding all these topics, the connection of music-themed myths with in the scope of Ancient Greek mythology with Anatolia is revealed. With this, it is aimed toilluminate an area that has not been sufficiently emphasized so far. Providing a new perspective on the subject with the studies to be carried out jointly by various disciplines, especially archeology and musicology, is among the suggestions.