Mermer atıklarının gezegensel değirmende ince boyuta öğütme olanaklarının araştırılması
Investigation on fine grinding of marble wastes using a planetary mill
  1. Tez No: 875551
  2. Yazar: ÇİMEN GÜL KULUŞAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın konusu atık mermer parçalarının laboratuvar ölçekli gezegensel değirmende ince boyuta öğütülmesidir. Çalışmada, 1 mm'nin altına indirilmiş mermer atığının gezegensel bilyalı değirmenlerde farklı öğütme koşulları altında ince boyuta öğütülme olanakları araştırılmıştır. Öğütme deneylerinde öğütme ortamı olarak porselen bilyalar kullanılmış ve kuru ortamda gerçekleştirilmiştir. Öğütmede kritik öneme sahip olan değirmenin hızı, öğütme süresi ve bilya/toz oranının öğütme tane boyutuna etkileri üzerinde özellikle durulmuştur. Deneyler 5 farklı değirmen hızında (150, 200, 250, 300 ve 350 dev/dak); 3 farklı bilya/toz oranında (2,5, 5 ve 10) ve 7,5 dakikadan 240 dakikaya kadar değişen öğütme süresinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca atıkların doğal kalsiyum karbonat özelliklerini araştırmaya yönelik bazı analiz ve teknolojik testler de gerçekleştirilmiştir. Öğütme deneyleri sonucunda elde edilebilen en ince ürünün tane boyutu parametreleri d90=45, d50=5 ve d10=0,2 µm olarak ölçülmüştür. Daha ince boyutlu malzeme elde edilememiştir. Bununla birlikte, elde edilen ince ürünün mineralojik yapı, kimyasal saflık, beyazlık, yağ absorpsiyon değerleri bakımından doğal kalsiyum karbaonat (kalsit, CaCO3) içerine yakın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the grinding of marble waste into fine size using a laboratory-scale planetary mill. The marble waste was reduced to less than 1 mm and then ground to fine size under different grinding conditions using planetary ball mills. Dry grinding experiments were carried out using a planetary ball mill with alubite balls as the grinding medium. The effects of the mill speed, grinding time, and ball/powder ratio, which are critical parameters in grinding, on the grinding particle size were particularly investigated. Experiments were carried out at 5 different mill speeds (150, 200, 250, 300 and 350 rpm); 3 different ball/powder ratios (2.5, 5 and 10) and grinding times ranging from 7.5 to 240 minutes. In addition, some analyses and technological tests were carried out to investigate the natural calcium carbonate properties of the waste. The finest product particle size that could be obtained as a result of the grinding experiments was measured as d90=45, d50=5 and d10=0.2 µm. Unfortunately, finer-grained material could not be reached. However, the obtained fine product was found to be close to natural calcium carbonate (calcite, CaCO3) in terms of mineralogical structure, chemical purity, whiteness and oil absorption values.