Yapılandırmacı yıkım: Yıkımdan yapılandırmaya Paul Rand'ın örnek eserleri üzerinden bir yöntem denemesi
Configurativist destruction: From destruction to configuration through the exemplary works of Paul Rand
  1. Tez No: 875643
  2. Yazar: ÖZGÜR UFUK ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİS TİMUÇİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, yıkım ve yapılandırma/şekillenimleştirme kavramlarını içeren bir yöntemi, grafik tasarım alanında önemli çalışmaları olan Paul Rand'ın tasarımı üzerinden oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda bahsedilen iki kavram kökenbilimsel olarak anlamları belirlendikten sonra tanımlanmakta ve sanatın içerisinde konumlandırılarak aralarındaki bağ ortaya konmaktadır. Bu bağ ile yöntem tanımlanmaktadır. Tez çalışmasında yöntemin uygulanacağı eserin sahibinin felsefesi tüm yönleri ile incelenmektedir. Uygulama kısmında ise eserin çözümlemesi ve yıkımı ardından ortaya çıkan süreç ve seçimli yapısı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to establish a method that includes the concepts of destruction and configuration through the design of Paul Rand, who has important works in the field of graphic design. In this context, the two concepts are defined after determining their etymological meanings and the connection between them is revealed by positioning them in art. The method is defined with this connection. In the thesis study, the philosophy of the owner of the work to which the method will be applied is examined in all aspects. In the application part, the process and the selective structure that emerges after the analysis and destruction of the work are shown.