Gümrük Birliği sonrası Avrupa Birliği ile dış ticaretin Türkiye'nin iktisadi büyümesi üzerine etkisi
The effect of foreign trade with the European Union on Turkey's economic growth after the Customs Union
- Tez No: 875642
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Econometrics, Economics, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Avrupa Birliği ile Türkiye arasında önemli bir yere sahip olan Gümrük Birliği'nin 1996 yılında tesis edilmesi sonrasında ülkemiz ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında dış ticaretin önemi artmıştır. Bu doğrultuda geçmişten günümüze dış ticaretin ekonomik büyüme üzerine etkileri üzerine incelemeler yapılmıştır. Bu çalışmada Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki dış ticaretin iktisadi büyüme üzerine etkisi; zaman serisi analizinde kullanılan bir ekonometrik model olan Granger nedensellik analizi doğrultusunda incelenmiştir. Analiz süresince 1996Q1-2022Q3 döneminde çeyreklik verilerle, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında ki ihracat, ithalat ve gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) değişkenleri milyon dolar cinsinden kullanılmıştır. Öncelikle bu verilerin logaritması alındıktan sonra birim kök testleri olan Augmented Dickey-Fuller (ADF) ve Phillips-Perron (PP) testleri uygulanmış, ardından Johansen eşbütünleşme testi ve sonrasında VAR analizi doğrultusunda nedensellik analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda GSYH'dan ihracat ve ithalata doğru bir nedensellik ilişkisi olduğu; ithalatın ihracatın nedeni olduğu ancak ihracatın ise ithalatın nedeni olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the establishment of the Customs Union, which has an important place between the European Union and Turkey, in 1996, the importance of foreign trade between our country and the European Union countries has increased. From past to present lots of studies have been made on the effects of foreign trade on economic growth. In this study, the effect of foreign trade between the European Union and Turkey on economic growth was examined with the Granger causality analysis, which is an econometric model used in time series analysis. During the analysis, the export, import and gross domestic product (GDP) variables between Turkey and the European Union are used in million dollars, with quarterly data for the 1996Q1-2022Q3 period. First of all, after taking the logarithm of these data, Augmented Dickey-Fuller (ADF) and Phillips-Perron (PP) tests, which are unit root tests, were applied. Then, causality analysis was conducted in line with the Johansen cointegration test and then the VAR analysis. As a result of the analysis, there is a casuality relationship from GDP to exports and imports; it was concluded that imports are the cause of exports but exports are not the cause of imports.