Student teachers' identity formation from a poststructural perspective: Toward a framework for second language teacher education
Post yapısalcı bir perspektiften öğretmen adaylarının kimlik oluşumu: İkinci dil öğretmeni eğitimi için bir çerçeveye doğru
  1. Tez No: 875644
  2. Yazar: HALE ÜLKÜ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, öğretmen adaylarının genel olarak ve öğretmen eğitimi programları süresince kimlikleri üzerinde etkili olan faktörleri ortaya çıkarmak ve öğretmen eğitimi programlarının öğretmen kimliklerinin inşasındaki rolünü anlamaktır. Bu nitel tek durum çalışması, Ankara'da bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği Programına kayıtlı 14 üçüncü sınıf ve 8 dördüncü sınıf öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, mevcut öğretmen kimliklerini etkileyen faktörler ve öğretmen eğitimi programının öğretmen kimliklerini şekillendirme ve yeniden şekillendirme biçimleri üzerindeki etkileri hakkında veri elde etmek için programın 5 mezunu ile görüşmeler yapılmıştır. Buna ek olarak, aynı programda görev yapan 3 öğretim üyesiyle de öğrencilerinin kimlik gelişimine ilişkin görüşleri hakkında bilgi edinmek amacıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinin başında, öğretmen adaylarının öğretme/öğretmen, öğrenme/öğrenen, okul, önemli diğer kişilerle (meslektaşlar, okul müdürleri, öğrenciler) etkileşim, müfredat ve genel olarak öğretmen eğitimi programlarına ilişkin kavramsallaştırmalarını anlamak amacıyla öğretmen adaylarıyla bazı odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Odak grup görüşmeleri tamamlandıktan sonra öğrencilerle bireysel görüşmelere geçilmiştir. Üçüncü sınıf öğretmen adayları ile 2 kez, dördüncü sınıf öğretmen adayları ile 3 kez bireysel görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmelere ek olarak, öğretmen adayları haftalık yansıtmalar yazmış ve araştırmacıya göndermişlerdir. Veriler içerik analizine tabi tutulmuş ve çalışmanın bulguları, öğretmen adaylarının hizmet öncesi öğretmen eğitimleri sırasında kimlik oluşumlarını etkileyen 5 ana faktör olduğunu göstermiştir; bunlar kişisel biyografi, eğitimsel hikâye, bağlamsal dinamikler, araçsal dinamikler ve motivasyonel faktörlerdir. Sonuçlar ayrıca, öğretmen eğitimi programının öğretmen adaylarının mesleki kimliklerini inşa etmelerine yardımcı olma konusunda başarılı olduğunu, ancak öğretmen kimliğinin kişisel yönlerine daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study is to find out the factor having an impact on student teachers' identity in general and during their teacher education program and to understand the role of their teacher education program in the construction of their teacher identities. This qualitative single case study was carried out with 14 third-grade student teachers and 8 fourth-grade student teachers who were enrolled in an English Language Teaching Program at a state university in Ankara, Turkey. Also, interviews were conducted with 5 graduates of the program to obtain data about the factors affecting their current teacher selves and the impacts of the teacher education program on the way they shaped and reshaped their teacher identities. Additionally, 3 teacher educators who worked at the same program were interviewed in order to gain information about their understanding of their students' identity development. At the beginning of the data collection process, some focus group interviews were carried out with the student teachers in order to understand their conceptualizations of teaching/teacher, learning/learner, school, interaction with significant others (colleagues, school directors, students), curriculum, teacher education programs in general. After the focus group interviews were completed, individual interviews with the students started. 2 rounds of individual interview with the third-grade student teachers and 3 rounds of individual interview with the fourth-grade student teachers were conducted. In addition to the interviews, the student teachers wrote weekly reflections and sent to the researcher. The data were content analyzed and the findings of the study show that there are 5 main factors affecting the student teachers' identity formation during their pre-service teacher education and these are personal biography, educational story, contextual dynamics, instrumental dynamics, motivational factors. The results further show that the teacher education program is successful in terms of helping the student teachers construct their professional identities; however, personal aspects of teacher identity merit more attention.