The effects of teacher education programs on pre-service English language teachers' identity formation: A cross-cultural comparative study
Öğretmen yetiştirme programlarının İngilizce öğretmen adaylarının kimlik oluşum süreçlerine etkisi: Kültürlerarası karşılaştırma çalışması
  1. Tez No: 617210
  2. Yazar: MEHMET TUNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışması, karşılaştırmalı eğitim araştırması yönteminin özelliklerini temel alarak, öğretmen yetiştirme programlarının, öğretmen adaylarının mesleki kimlik algıları üzerine etkilerini araştırmayı hedeflemiştir. Uluslararası eğitim sıralaması ölçekleri göz önüne alınarak, bu araştırmada, Vygotsky sosyokültürel ve Engeström'ün aktivite teorilerine göre, Finlandiya ve Türkiye'deki devlet üniversitelerinde uygulanan öğretmen yetiştirme programları ve dil öğretmeni adaylarının mesleki kimlik algıları karşılaştırılmıştır. İlk olarak, Finlandiya ve Türkiye'deki dil öğretmeni yetiştirme programları, Adamson ve Morris (2014) tarafından önerilen müfredat karşılaştırma modeline göre, müfredat seviyesinde dört alt başlıkta doküman analizine tabi tutulmuştur: dil ve dilbilim unsurları, edebiyat ve kültür unsurları, pedagojik unsurlar ve staj unsurları. Daha sonra, yarı-yapılandırılmış mülakatlar, odak grup tartışmaları ve alan notları kullanılarak, Finlandiya ve Türkiye'deki dil öğretmeni adaylarının mesleki kimlik algıları araştırılmıştır. Müfredat karşılaştırması, iki bağlam arasındaki özellikle öğretmen olma koşulları ve öğretmen adaylarının staj uygulamalarında çeşitli teorik ve yapısal farklılıkları açığa çıkarmıştır. Diğer taraftan, kimlik algılarının karşılaştırılması, Türk ve Finlandiyalı dil öğretmeni adayları arasında, öğretmen yetiştirme programlarından kaynaklanan beş temel farklılığı açığa çıkarmıştır. Bu farklıklar ikilemler şeklinde açıklanmıştır: (a) mesleki kimlik gelişimine karşı kimlik karmaşası, (b) deneyime karşı deneyimsizlik, (c) otonom öğretmen kimliğine karşı kuşkulu dil öğretmeni kimliği, (d) mesleki doyuma karşı iş bulma endişesi ve (e) olgun öğretmen kimliğine karşı aşırı genç öğretmenler. Bu bağlamda, dört temel öneri sunulmuştur. (1) Türkiye'deki dil öğretmeni adaylarının, Finlandiya ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde uygulanan öğretmen yetiştirme programlarının uyarlanması yoluyla en az yüksek lisans seviyesinde eğitime sahip olmaları önerilmektedir. (2) Öğretmen eğitim okulları modeli dil öğretmeni adaylarının staj uygulamalarında çok faydalı olabilmektedir. (3) Öğretmen yetiştirme programlarına alınan öğrencilerin sayısı gelecekteki öğretmen ihtiyacına göre belirlenir ise, her bir üniversite kendi öğretmen adaylarına yetenek testi uygulayabilir. (4) Öğretmen yetiştirme programları kariyer planlama fırsatları sunarak öğretmen adaylarının mesleki kimlik yapılandırmalarını desteklemelidirler.
Özet (Çeviri)
This dissertation study aimed to investigate the influence of teacher education programs on pre-service language teachers' identity perceptions by utilizing the features of comparative education research. Considering the international educational ranking scales, the study compared Turkish and Finnish teacher education programs at state universities and professional identity perception of pre-service language teachers with a Vygotskian sociocultural theoretical lens incorporating Engeström's activity theory. Initially, language teacher education programs in Turkey and Finland were subjected to document analysis at curricular base according to the curriculum comparison model of Adamson and Morris (2014) under four components of curriculum: language and linguistic components, literary and culture components, pedagogical components, and practicum component. Then, semi-structured interviews, focus group discussions and field notes were applied to investigate the professional identity perception of pre-service language teachers in both Finland and Turkey. Curricular comparison indicated that there were several theoretical and structural differences between the two contexts, especially in educational requirements to become a language teacher and the practicum applications of student teachers. Comparison of identity perceptions, on the other hand, revealed that there were five main differences between Finnish and Turkish pre-service language teachers stemming from differences in teacher education programs, which were explained as dilemmas: (a) professional identity development versus identity complication, (b) experienced versus inexperienced, (c) autonomous versus hesitant language teachers, (d) professional satisfaction versus career anxiety, and (e) mature versus too young teachers. In this regard, it was suggested that (1) language teachers in Turkey might be graduated with MA degree through the adaptation of teacher education programs applied in Finland and some other European countries, (2) the model of teacher training schools might be very beneficial in teaching practices of pre-service language teachers, (3) each university might conduct an aptitude test for teacher candidates if the number of students at teacher education departments are defined according to the future teacher demands, and (4) teacher education programs should support the teacher identity formation of student teachers through career planning opportunities.