The relationship between learners' multiple intelligences and language learning strategies
İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin çoklu zeka türleri ve dil öğrenme stratejileri arasındaki ilişki
- Tez No: 875677
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir devlet üniversitesinin hazırlık okulunda öğrencilerin çoklu zekâları ile dil öğrenme stratejileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Toplam 543 EFL öğrencisi Çoklu Zeka Ölçeğini ve Dil Öğrenme Stratejileri Ölçeğini tamamladı. Nicel analizler, İngilizce öğrenenlerin Çoklu Zeka türleri ile Dil Öğrenme Stratejileri arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu ortaya çıkardı. Buna ek olarak, öğrencilerin cinsiyetleri, Çoklu Zeka türleri ve Dil Öğrenme Stratejileri açısından anlamlı bir korelasyon sergilememiştir. Katılımcıların İngilizce seviyeleri Çoklu Zeka türleri üzerinde önemli bir etkiye sahipken, Dil Öğrenme Stratejileri üzerinde önemli bir etkiye sahip değildir. Bu bulgulara dayanarak, bu çalışma, daha nitelikli bir EFL öğrenme ve öğretme ortamı yaratmak için öğretmenler, eğitim yöneticileri ve gelecekteki araştırmalar için öneriler ve pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between learners' multiple intelligences and language learning strategies in a preparatory school of a state university. A total of 543 EFL learners completed the Multiple Intelligences (MI) Scale and the Language Learning Strategies (LLS) Scale. Quantitative analyses revealed a significant correlation between the Multiple Intelligence (MI) types and the Language Learning Strategies (LLS) of EFL learners of English. In addition, learners' gender exhibited no significant correlation in terms of their MI types and LLS. While participants' level of English had a significant impact on their MI types, it did not have any significant impact on their LLS . Based on these findings, the study provides recommendations and pedagogical implications for teachers, educational decision makers, and future research to create a superior EFL learning and teaching environment.