Türkçe öğrencilerde çoklu zekâ türleri ve öğretmen rolleri arasındaki korelasyonun incelenmesi
Investigating the correlation between multiple intelligences and teacher roles among Turkish learners
- Tez No: 952006
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde, çoklu zekâ türleri ve öğretmen rolleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması ve hangi zekâ türünün hangi öğretmen rolü ile ilişkili olduğunun saptanması amaçlanmıştır. Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen yetişkin öğrenciler ile yürütülen bu çalışmada, öğrencilerin sahip oldukları baskın zekâ türlerinin ortaya çıkartılması ve kendilerine yakın buldukları öğretmen rollerinin saptanması amaçlanmıştır. Buna ek olarak; çoklu zekâ türleri ile öğretmen rolleri arasındaki bağıntı incelenmiş ve hangi zekâ türünün hangi öğretmen rolü ile ilişkili olduğu incelenmiştir. Araştırmada, betimsel nitelikte olan Korelasyonel Tarama Modeli'ne dayalı nicel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Batı Anadolu'daki bir üniversitenin Türkçe Öğretim Merkezi'nde 2024-2025 eğitim ve öğretim yılı B1 düzeyi Türkçe öğrenimi görmekte olan 50 yetişkin yabancı öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin baskın zekâ türlerini ortaya çıkarabilmek için (Selçuk, 2003) tarafından hazırlanmış olan Yetişkinler İçin Çoklu Zekâ Alanları Envanteri ve öğrencilerin hangi öğretmen rolünü kendilerine daha yakın bulduğunu belirleyebilmek için Öğretmen Rolleri ile ilgili rubrik kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada yapılan veri analizleri neticesinde, katılımcıların baskın zekâ alanlarının; İçsel Zekâ (ortalama= 3.72, standart sapma= 0.75) ve Görsel Zekâ (ortalama= 3.72, standart sapma= 0.80) olduğu, en az baskın zekâ alanlarının ise; Müziksel Zekâ (ortalama= 3.40, standart sapma= 0.90) ve Mantıksal Zekâ (ortalama= 3.42, standart sapma= 0.92) alanları olduğu saptanmıştır. Katılımcıların, kendilerine yakın buldukları öğretmen rollerinin; Dil Modeli Olarak Öğretmen (ortalama= 4.5, standart sapma= 0.70), Kolaylaştırıcı Olarak Öğretmen (ortalama= 4.44, standart sapma= 0.78) ve Danışman Olarak Öğretmen (ortalama= 4.38, standart sapma= 1.00) olduğu saptanmış, kendilerine en uzak buldukları öğretmen rollerinin ise; Dijital Eğitmen Olarak Öğretmen (ortalama= 3.68, standart sapma= 1.37) ve Yargıç Olarak Öğretmen (ortalama= 3.04, standart sapma= 1.44) olduğu bulunmuştur. Çalışmamızdaki temel iki değişken olan Çoklu Zekâ Türleri ile Öğretmen Rolleri arasında olumlu yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişkinin varlığı ortaya çıkmıştır. Öte yandan, her bir zekâ türü ile öğretmen rolleri arasında olumlu ve anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Investigating the Correlation Between Multiple Intelligences and Teacher Roles Among Turkish Learners In this study, the aim was to reveal the relationship between multiple ıntelligences and teacher roles in teaching Turkish as a foreign language and to determine which type of intelligence is associated with which teacher role. Conducted with adult learners studying Turkish as a foreign language, the study aimed to identify the learners' dominant types of intelligence and the teacher roles they felt most aligned with. In addition, the correlation between multiple intelligences and teacher roles was examined, and the associations between specific intelligence types and teacher roles were investigated. A quantitative research method based on the descriptive Correlational Survey Model was used. The participants of the study consisted of 50 adult foreign students at the B1 level during the 2024–2025 academic year at the Turkish Teaching Center of a university in Western Anatolia to identify the participants' dominant intelligence types, the Multiple Intelligences Inventory for Adults by (Selçuk, 2003) was used. To determine the teacher roles students identified with most, a rubric on teacher roles was applied. The data obtained from these scales were analyzed using the SPSS statistical software. As a result of the data analysis, it was found that the participants most dominant intelligence types were Intrapersonal Intelligence (mean = 3.72, standard deviation = 0.75) and Visual Intelligence (mean = 3.72, standard deviation = 0.80), while the least dominant were Musical Intelligence (mean = 3.40, standard deviation = 0.90) and Logical-Mathematical Intelligence (mean = 3.42, standard deviation = 0.92).The teacher roles the participants most identified with were: Teacher as a Language Model (mean = 4.5, standard deviation = 0.70), Teacher as a Facilitator (mean = 4.44, standard deviation = 0.78), and Teacher as a Counselor (mean = 4.38, standard deviation = 1.00). The roles they identified with the least were: Teacher as a Digital Instructor (mean = 3.68, standard deviation = 1.37) and Teacher as a Judge (mean = 3.04, standard deviation = 1.44). The study revealed a positive and significant relationship between the two main variables: Multiple Intelligence Types and Teacher Roles. However, a positive and significant relationship was not found between each specific intelligence type and all teacher roles.