Niğde Bor ilçesi bekdik kilimleri
- Tez No: 87569
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ACUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 527
Özet
ÖZET Ata yadigarı kilimler, geçmişimizden günümüze kültür hazinesi olarak bize emanet edilen önemli malzemelerdir. Bunun için, biz araştırmacı tasarımcıların konuyu artistik özellikleriyle birlikte yok olmadan inceleyip, ortaya çıkarmamız gerekmektedir. Bu gereklilik nedeni ile daha önce incelenmemiş olan Niğde Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu, Kızılca, Emen, Badak, Bereke, Seslikaya (Narazan) köylerinde yaptığımız alan araştırması sonucu bulunan Bekdik Cemaatine ait 75 adet kilim örneği seçilmiştir. Bunlar kataloglama sistemi ile elyaf, teknik, çözgü ve atkı sıklığı, tasarım, renk, bezeme çeşitleri ve kullanım yerleri bakımından incelenmiştir. Araştırmamız sonucu dikdörtgen forma sahip dokumanın boyutları ende 100 ile 195 cm. boyda 300 ile 390 cm. arasında değişmektedir, kullanılan elyaf yündür. Kilim tekniğinde dokunmuşlardır. Çoğunlukla çözgü sayısı 5, atkı sayısı 10 olarak belirlenmiştir. Tasarım olarak yüzey üzerinde bezeme kullanım ve sıralanışlarına göre özgünlük taşıdığını düşündüğümüz Bekdik kilimleri 5 başlık ve 17 alt başlık halinde, tarafımızca guruplandırılmıştır. Renkler: 75 örnekte 30 ayrı renk tespit edilmiştir. 75 örnekte 113 adet“bezeme”, 162 adet“bindirmeli bezeme”, 40 adet“merkez bezeme”, 75 adet“kenarlık bezeme”, 26 adet“su bezeme”görülmüş, ve toplam 416 çizim yapılmıştır. Araştırmamız sonunda Bekdik Cemaatine ait incelediğimiz kilimlerin renklerinde; kırmızı, siyah, turuncu, fildişi, bordo, kahverengi, yeşil, lacivert, devetüyü san çoğunlukla görülmüştür. Boylan, enlerinin yaklaşık olarak 3/2 si kadar ve dökdörtgen formludur. Yüzey üzerinde bulunduklan yer ile biçim özelliklerine göre 5 ayn isim altında topladığımız, üçgen çıkışlı“bezemelerin”geneli geometriktir. Bezeme taramalan sırasında, dikkatimizi çeken ve tek başına kullanılan aynı tasanm içinde ikinci bir tekran olmayan 41 bezeme 36 örnek içinde tespit edilmiştir.Kilim üzerinde bezemelerin sıralanışları ve bulundukları yerlere göre“tasarım özellikleri”belirlenerek 5 guruba ayrılmış, merkez ve enine bantlı tasarım özellikli dokumaların çoğunlukla kullanıldığı dikkatimizi çekmiştir. 1 cm. de en çok kullanılan çözgü sayısı 5, atkı sayısı 10, tercih edilen elyaf ise yündür. Bu neden ile sık dokulu, temiz işçilik ile üretilen kaliteli dokumaların genel özellikleri yukarıda sıralanarak, sonraki kuşaklara aktarılmak üzere çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The father heritage of kilims are the important materials which are entrusted as a cultural treasure from past to day. Because of this, we, as researchers designers, should examine and expose the subject with artistic features before it shall disappear. Because of this necessity, previously unexamined samples of 75“kilims”which belong to Bekdik congregation are selected as a result of the survey that has been conducted in the villages of Çukurkuyu, Kızılca, Emen, Badak, Bereke, Seslikaya (i.e.Narazan), all connected to the country of Bor in Niğde.These samples have been examined occording to their fibres,tecniques, density of warps and wefts,sorts of design,colour and“bezeme”, and places of usage. According to the research results, the dimension of the rectengular woven change between 100 cm.and 195 cm. in widht and 300 cm and 390 in lenght.Fibre wool is used. They are woven in“kilim”tecnique. Mostly, the number of warps and wefts are determined as 5 and 10 respectively. For design; Bekdik“ kilims”, which are considered to bear originality according to the usage and the arrangement of“ bezeme”on the surface, are classified in 5 groups and 1 7 subgroups. Clourwise,30 different colours in the 75 samles have been determined. At the 75 samples,113“bezemes”,162“bindirmeli bezemes”,40“merkez bezemes”,75“ kenarlık bezemes and 26 ”su bezemes“ have been recognised and a total of 416 drawings have been produced. As a result of our research of the Bekdik congregation,the colours arrenged in order, according to the amount of usage from more to less are red,black, orange, ivory, claret red, brown, green, navy blue, light brown and yellow. The approximate ratio of the lenghts to the widths is 3/2, thus forming a rectangle.The triangle derivative ”“bezemes”, which we have classified under 5 groups, according to their location on the surface and their formal features are generally geometrical. 41“bezemes”in 36 samples that has attracted our attention for being used by themselves and not being repeated twice in the design have been recognized during our thorough search of the“bezemes”. The design features have been designated according to the composition of the“bezemes”' and their placement and thus have been divided into 5 categories.lt has been observed that the wovens with features of central and breathways banded designs are in majority. In 1 cm, the most frequently used number for warps is 5, number for wefts in 10 and fibre is wool. For this reason, the general features of these densely textured, neatly crafted, high quality wovens have been stated above, and our study has been completed in order to transfer to the upcoming generations. T.C. YirarflgRETi SVûN MERK: Bft^tSfeariTM'