Farklı kabak (Cucurbita pepo L.) popülasyonlarının ISSR markörler kullanılarak filogenetik karakterizasyonu
Phylogenetic characterization of different pumpkin (Cucurbita pepo L.) populations with ISSR markers
  1. Tez No: 875713
  2. Yazar: ŞEYMA TUĞÇE TARTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ŞENTÜRK AKFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çerezlik kabak (Cucurbita sp.), kuruyemiş, gıda, kozmetik sanayii ve hayvan beslemesinde kullanılan, Türkiye için stratejik öneme sahip bitkilerden birisidir. Artan nüfusun gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için yılda ortalama olarak % 1 oranında bir üretim artışı olması gerekmektedir. Bunun sağlanması için en önemli unsurlardan biri de yeni çeşitlerdir. Morfolojik markörler genellikle türler arası farklılıkları analiz etmek ve birbirleriyle olan ilişkilerini tespit etmek amacı ile kullanılır. Türlerin analiz edilmesinin en büyük önemi aralarında en verimli olan türü belirleyebilmek ve bu yeni türü en kısa yoldan çoğaltabilmektir. Bir popülasyonda bir genin birden fazla çeşiti varsa o gen polimorfik olarak adlandırılır. Bu tez çalışmasında polimorfik bölgelerin tespiti için ISSR marköleri kullanılacaktır. ISSR, dominant bir markördür ve dizi bilgisi gerekmeden primer dizaynı yapılabilmesi avantajlarından biridir (Joshi ve ark., 2000).Yüksek polimorfizm ve üretkenlik göstermesi ISSR analizlerini genetik benzerlik, gen haritalama ve taksonomi çalışmalarında uygulanabilir kılmaktadır. Bu tez çalışması ile elde edilen moleküler genetik veriler, popülasyon genetiği çalışmalarına ışık tutacak olup çerezlik kabak bitki ıslah çalışmalarına yön vermek için temel olacak bir altyapı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Pumpkin species (Cucurbita pepo L.) have strategically important position in Turkey for dried nuts and fruit, food industry, cosmetic industry and animal feeding. In order to meet the food needs of the growing population, there should be an increase of 1% per year on average. One of the most important elements for achieving this is the new varieties. Morphological markers are often used to analyze differences between species and to determine their relationship to each other. The greatest importance of analyzing species is to identify the most productive species and to reproduce this new species in the shortest way. If there is more than one variant of a gene in a population, it is called polymorphic. In this thesis, ISSR markers will be used for the detection of polymorphic regions. ISSR is a dominant marker and one of the advantages of primer design without the need for sequence information (Joshi et al., 2000). Molecular genetic data obtained from this thesis will shed light on population genetics studies and will provide the basis for guiding nutritional squash plant breeding studies.