Türkiye'de kadın girişimciliğinin sürdürülebilirliği: İstanbul örneği
Sustainable of women entrepreneurship in Turkey: In case of Istanbul
- Tez No: 875772
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Kadın girişimciliği konusu dünya çapında ekonomik büyümenin ve sosyal kalkınmanın önemli bir itici gücüdür. Yapılan bu çalışma Türkiye'de İstanbul metropolünü odağa alarak, burada faaliyet gösteren kadın girişimciliğinin sürdürülebilirliğinin sağlanması adına mevcut politikalar bağlamında bir analiz sunmaya çalışmaktadır. Kadınların girişimcilik sürecinde maddi ve sosyal sermayenin rolü ile mesleki eğitim ve becerilerinin de geliştirilmesiyle, piyasada fırsat eşitliği yaratılması arasında doğrudan bir ilişki kurmak mümkündür. Yasal çerçeveler, devlet ve STK destek mekanizmaları da dahil olmak üzere genel itibariyle sosyal politikalara ek olarak, kadın girişimcilerin sahip oldukları sosyal ağlar da faaliyet alanlarında önemli bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmada İstanbul'daki kadın girişimcilerin sürdürülebilirlikleri açısından mevcut politikaların bu süreci nasıl etkilediği anlaşılmaya çalışılmıştır. İstanbul'da hali hazırda faaliyet göstermekte olan kadın girişimcilerin deneyimleri ve karşılaştıkları zorluklar nitel araştırma yöntemi kullanılarak ele alınmıştır. Araştırma kapsamında 20 kadın girişimciyle derinlemesine görüşme yapılmış ve bu veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgularda mevcut politikaların kadın girişimciliğinin sürdürülebilirliği üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Sonuçta sosyal politikaların yetersiz kaldığı ve kadınların eğitim, finansal destek ya da kendi sosyal ağlarını kurma konusunda kısıtlı kaldıkları görülmüştür. Bu bağlamda tüm eğitim ve gelir düzeylerine mensup kadın girişimcilerin odağa alınarak sürdürülebilir politikalar oluşturulması ve yürürlüğe konmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Women's entrepreneurship is an important driver of economic growth and social development around the world. This study focuses on the Istanbul metropolis in Turkey and tries to present an analysis in the context of current policies to ensure the sustainability of women entrepreneurship operating there. It is possible to establish a direct relationship between the role of material and social capital in the entrepreneurship process of women and the creation of equal opportunities in the market by improving their vocational education and skills. In addition to social policies in general, including legal frameworks and state and NGO support mechanisms, the social networks of women entrepreneurs also play an important role in their fields of activity. At this point, this study tried to understand how current policies affect this process in terms of the sustainability of women entrepreneurs in Istanbul. The experiences of female entrepreneurs currently operating in Istanbul and the difficulties they face were discussed using the qualitative research method. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 20 female entrepreneurs and these data were analyzed. The findings revealed the effects of existing policies on the sustainability of women's entrepreneurship. As a result, it was seen that social policies were inadequate and women were limited in education, financial support or establishing their own social networks. In this context, there is a need to create and implement sustainable policies by focusing on women entrepreneurs of all education and income levels.