Kredi kartı kullanımını belirleyen makroekonomik değişkenler: Türkiye örneği
Macroeconomic variables determining credit card utilization: The case of Turkey
  1. Tez No: 875793
  2. Yazar: ÖZGE ALTAY EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte değişen ekonomik koşullar, finansal ödeme aracı olan kredi kartlarının kullanımını da artırmaktadır. Bu durumun ekonomik olarak birçok nedeninin olması karar vericileri etkilemektedir. Türkiye'de yaşanan özellikle 2018 döviz kuru şoku ve Covid 19 pandemisi sonrası kredi kartı ile yapılan harcamalarda artış gözlenmektedir. Bu durumun nedeni olarak, kredi kartının kullanımını etkileyen makroekonomik değişkenlerde yaşanan değişimler gösterilmektedir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, literatürde Türkiye'de kredi kartı kullanımını etkilediği ileri sürülen makroekonomik değişkenlerin etkisini 2015:1-2022:4 çeyrek dönemi altında incelenmesidir. Bu bağlamda ülke ekonomisinin dönem içerisinde yaşadığı krizler dikkate alınarak, yapısal değişimler altında Fourier ADL ve Kesirli Fourier ADL eşbütünleşme testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, makroekonomik değişkenlerle kredi kartı arasında eşbütünleşme ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca bu değişkenlerden döviz kuru hariç diğer tüm değişkenlerin kredi kartı işlem sayısı üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Ek olarak yapılan Fourier ve Kesirli Fourier Toda-Yamamoto nedensellik testleri milli gelirden kredi kartı kullanımına doğru tek yönlü, dolar ve enflasyon oranı ile kredi kartı kullanımı arasında çift yönlü nedensellik olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Changing economic conditions along with developing technology increase the use of credit cards as a financial payment instrument. The fact that there are many economic reasons for this situation affects decision makers. In Turkey, especially after the 2018 exchange rate shock and the Covid 19 pandemic, there has been an increase in credit card expenditures. The reason for this situation is the changes in macroeconomic variables affecting the use of credit cards. Therefore, the aim of this study is to analyze the impact of macroeconomic variables that are claimed to affect credit card usage in Turkey in the literature under the quarter period 2015:1-2022:4. In this context, Fourier ADL and Fractional Fourier ADL cointegration test, which take into account the crises experienced by the country's economy during the period, are used. As a result of the analysis, a cointegration relationship was found between macroeconomic variables and credit cards. Moreover, all variables except the exchange rate have a positive and statistically significant effect on the number of credit card transactions. In addition, Fourier and Fractional Fourier Toda-Yamamoto causality tests show that there is unidirectional causality from national income to credit card usage, and bidirectional causality between the dollar and inflation rate and credit card usage.