Türkmen Türkçesinde Arapça kelimeler (ses bilgisi - anlam bilgisi - sözlük)
Arabic words in Turkmen Turkic (fonetic - semantic - glossary)
  1. Tez No: 87585
  2. Yazar: YAKUP SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET Son yıllarda Türk lehçe ve edebiyatlarına yönelik çalışmalarda büyük bir artış görülmektedir. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Türkiye ile dış Türkler arasındaki ilişkilerin artmış olması bunda en büyük etkendir. Yapılan çalışma larda Türk lehçelerinin dil özellikleri ve önemli edebî eserleri karşılıklı olarak incelenmektedir. Biz de yaptığımız çalışmada Oğuz grubu Türk lehçelerinin doğu koluna giren Türkmencedeki Arapça asıllı alıntı kelimeler üzerinde durduk. Önce bu lehçenin söz varlığındaki Arapça kökenli kelimeleri tespit ettik. Daha sonra tespit ettiğimiz kelimeleri ses ve anlam değişmeleri bakımından inceledik. Türkiye Türkçesinin söz varlığındakilerle karşılaştırıp değişik yönlerden değerlendirerek Türkmen Türkçesinin kelime hazinesinin kaynaklarının ortaya konulmasına katkıda bulunmak istedik. Bundan sonra atılacak adım, Türkmenceye diğer dillerden geçen kelimelerin kaynağının da tespit edilerek kapsamlı bir Türkmence-Türkçe sözlüğün hazırlanmasıdır. ~ Yaptığımız çalışmanın Türkmen dili ve edebiyatıyla ilgilenenlere faydalı olacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, it appears that there is a great increasing in the works oriented towards Turkic dialects and literatures. With the having scattered of Sovyet Union, it is the major factor that the relation between Turkey and out- Turks has increased. In the works which had been done, the linguistic features of Turkic dialects and important literary works is reciprocally being studied. We also dwelt on the Arabic origined borrowing words in Turkmen which belongs to the east branch of Oguz-group Turkic dialects. Firstly, we fixed Arabic origined words in this dialect's vocabulary. Then, we investigated these words in terms of fonetic and semantic change. In this respect, we aimed to contribute to the bringing into being of Turkmen Turkic's vocabulary sources by comparing the vocabulary of Turkey Turkish and by turning to account in different aspects. The step after this is to be perapered a comprehensive Turkmen-Turkish (Turkey Turkish) glossary by fixing origine of the words which came into Turkmen from foreign sources. We hope that what we studied on will be useful for those who are interested in Turkmen language and literature.