Türkiye'de ilköğretim basamağında yazı eğitimi ve yazı öğretimi
  1. Tez No: 87584
  2. Yazar: NİHAN SEMEN UZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 455
Özet
ÖZET En bilinen tanımıyla yazı; insanların duygularını, düşüncelerini başkalarına bildirmek için herhangi bir madde üzerine çizmek, kazmak veya yazmak suretiyle kullandıkları işaretlere denilmektedir. Yazı insanoğlunun geçmişini, geleceğine bağlayan tek ve en önemli unsurdur. Duygu ve düşüncelerimizin çizgiye dönüştürülerek, biçimlendirilmesi insanoğlunun varoluşu ile başlamıştır. Günümüze kadar ilk yazının nerede ve nasıl kullanıldığı kesin olarak belirlenememekle birlikte yazıyı çizgilerle gösterme sistemi anlamında ele alırsak, en eski yazı örneklerinin M.ö. IV. binden önceye gidememiş olduğunu görürüz. Yazı derece derece sistemleşerek, alfabe denilen şeklini almadan önce şu aşamalardan geçmiştir: Eşyadan yazı, fikir veya resimden yazı, cümle anlatan yazı, kelime-resim halinde yazı, kelime ses halinde yazı ve hece yazısı aşamalarından sonra en son harf yazısı olmuş yani alfabe denilen günümüzdeki halini almıştır. Anlatım aracı olarak kullandığımız günlük ve çabuk yazılan, hepimizin kullandığı şekilde yazılan yazılar basit yazılardır. Bundan ayrı olarak yazı, güzel sanatların bir dalıdır. Güzel yazı sanatına, batıda kaligrafi, Türklerde ise hüsn-i hat ismi verilmektedir. Yazı sanatının tüm dünyada en güzel örneklerini Türkler özellikle Osmanlılar zamanında meydana getirmişlerdir. Ancak yine Osmanlılar döneminde kullanılan arap harflerinin hem öğrenilmesi çok zor, hem de dilimize uymaması gibi önemli sebeblerden ötürü cumhuriyetin ilânından sonra harf devrimi yapılarak ; dilimize uyarlanan latin harfleri kullanılmaya başlanmıştır.437 Ülkemizin latin alfabesini kullanmaya başlamasından günümüze yetmiş yıl geçmiştir. Batı kültürünün tek alfabesi olan bu alfabenin batıda kullanılmaya başlamasından günümüze ise ikibinyüz yıl kadar bir süre geçmiştir.Kısacası bu alfabeyi ikibin yıldan fazla süredir kullanan batılıların yanında latin harflerini henüz yeni yeni sindirmeye başladığımız söylenebilir. Çağımızda tüm dünyada güzel ve işlek bir el yazısına, özellikle sanat yazılarına olan ihtiyaç ve ilgi giderek artmaktadır. İşte bu yüzden ; Türkiye'de yazı eğitimi ve yazı öğretiminin ilköğretim basamağı düzeyindeki durumu araştırılmıştır. Çünkü ilköğretim temel eğitimdir ve yazı yazma bu dönemde öğrenilmektedir. İlköğretim çağında edinilen doğru ya da yanlış alışkanlıklar ileride kullanılmaktadır.Bu sebeple de ilköğretim okullarımızda yazı dersi veren öğretmenlerimize ve yazı dersi alan öğrencilerimize anketler uygulanarak sonuçları değerlendirilmiştir. Ayrıca çeşitli dünya ülkelerinin yazı eğitimi ve yazı öğretimi sistemleri araştırılmak suretiyle, başka ülkelerin yazı eğitimi ve öğretiminde kullandıkları yöntemler, metodlar ve programlar ile bizim kullandığımız yöntemler, metodlar ve programlar incelenilmiştir. Sonuç olarak Türkiye'de yazının ilköğretim basamağındaki genel durum ortaya çıkarılmıştır. Halen mevcut olan uygulamalardaki zorlukların ve problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Writing is according to the most common definition :the name given to the total of signs that were made on any kind of material by drawing, scratching or writing. Writing is the most important fact that links the past of human beings with their present. The shaping of our emotions and ideas by turning them into lines, has been started together with the existance of human beings. Eventhough we don't know where and how was the first writing used; if we consider writing as a system of showing words with lines; we can see the oldest writing samples were from fourth thousand B.C. Writing was sytemized level by level, passing through the following steps and formed its final form as alphabet. These levels can be named as“writing from the objects”,“writing from the idea or picture”, writing that defines a sentence“, ”writing in the form of word-vocals“, ”writing as syllable-writing“ and lastly ”letter writing". Following these steps writing has reached its final form as we use today. The writings we all use generally for daily purposes and written in a fast manner are defined as SIMPLE WRITING. Other than that, writing is a member of the plastic arts. The art of beautiful writing is named CALLIGRAPHY in the west while it was named HÜSN-İ HAT in Turkish. The most beautiful samples of this art was formed by Turkish, especially Ottoman people. But for an important reason such as the difficulties of learning Arabic characters, that did not even fit for our language, resulted with a revolution for changing the439 alphabet after the birth of Turkish Republic; and Latin alphabet that was fit for our language had been acquired as our alphabet. 70 years passed, since the Latin alphabet was used in our country for the first time. This alphabet being the one and only alphabet used by western civilisations for 2100 years. Actually, we can say that; our country has just started to digest the Latin alphabet when compared to the westerners who used it for over 2000 years. In this era we are living in, the need and interest for beautiful and comprehendible hand writing is increasing all over the world. Because of this reason; the research was made on the position and situation of teaching writing at the level of primary and secondary school level. This is because; primary education being the basic education an individual receives and people learn how to write at this period. The habits that were obtained in this period, right or wrong ; are to be used for the future. Due to this reason we applied an evaluation form to the teachers that are giving writing courses and to the children that are taking these courses; and evaluated the results; statistically. Apart from that; the methods; programs and the ways used for teaching writing in other countries and ours were examined and compared. As a result; the general situation of writing in Turkey at the primary school step has been revealed. Also we have made some comments to overcome the drawbacks and the problems, too. w0smv-