Karamanlıca Takvim-i Ebedi'deki efsaneler, şiirler ve atasözleri
Myths, poems and proverbs in Karamanlıca Takvim-i Ebedi
- Tez No: 875905
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KOÇ GIANNOPOULOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
20. yüzyılın ilk çeyreğinin sonlarına kadar Anadolu'da yaşamış olan Karamanlılar, eserlerini Grek alfabesiyle Türkçe yazan ve Türkçe konuşan Ortodoks Hristiyanlardır. Anadolu'da yaşadıkları dönem boyunca çeşitli eserler vermiş olan Karamanlıların son dönem çalışmalarından biri de Pavlakis Melitopoulos tarafından 1914 yılında İstanbul'da basılmış olan Takvim-i Ebedi (Yani Sûret-i Dâimede İstimâl Olunabilir Takvimdir)'dir. Hazırlanış bakımından almanak türünde olan bu çalışma 110 sayfadan oluşmaktadır. Çalışmamızın Giriş bölümünde; Karamanlılar, Karamanlı Türkçesi ve edebiyatı, eserin yazarı ve diğer eserleri, eserin kısa bir özeti ve almanak türü hakkında bilgi verilmiştir. Özellikle eserin tezimize konu olan bölümünde daha ayrıntılı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde transkripsiyonlu metin yer almaktadır. Bu bölüm oluşturulurken metnin özgün hâline mümkün olduğunca sadık kalınmış, yapılan düzenlemelerin metnin özgün hâlinde nasıl olduğu dipnotlarda belirtilmiştir. Üçüncü bölümde metin imla özellikleri açısından ele alınmıştır. Dördüncü bölümde dizin yer almaktadır. Bu bölümün ardından metnin incelediğimiz bölümlerinin tıpkıbasımı yer almaktadır. Son bölüm olan sonuç bölümünde ise çalışmamızın sonucunda ortaya çıkan dikkate değer bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Karamanlides who lived in Anatolia till the end of the first quarter of 20th century are the Orthodox Christians, wrote their literary works in Turkish with Grek alphabet and also spoke in Turkish. Karamanlides has published many literary works by the time that they have lived in Anatolia. One of their work is Takvim-i Ebedi (meaning Sûret-i Dâimede İstimâl Olunabilir Takvim) which has written by Pavlakis Melitopoulos in Istanbul in 1914. This work which is in almanac type in terms of preparation, consists of 110 pages. Information about Karamanlides, Karamanlı Turkish and literature, the author of the work and his other works, a short summary of the work and the almanac type are given in the introduction section of our work. More detailed information has been given especially in the part of the work that is the subject of our thesis. The second part of our work includes the transcribed text. The original version of the text was adhered to as much as possible while creating this section and the changes made in the original version of the text were stated in the footnotes. In the third chapter, the text is discussed in terms of spelling features. The fourth section contains a dictionary and index. Following this section, there are facsimiles of the sections of the text we examined. The last section which is also the conclusion, contains the remarkable information that emerged as a result of our work.