Marshall-Olkin iki değişkenli Weibull dağılımının istatistiksel karakterizasyonu
Statistical characterization of Marshall-Olkin bivariate Weibull distribution
  1. Tez No: 875930
  2. Yazar: ÖZGE USTAHÜSEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Marjinallerin Weibull dağılımından geldiği iki değişkenli genişletilmiş bir üstel dağılım tanıtılarak Marshall-Olkin İki Değişkenli Weibull dağılımı göz önüne alınmıştır. Bu tez çalışmasında İki Değişkenli Marshall-Olkin Weibull dağılımının bazı özellikleri hakkında çeşitli istatistiksel çıkarımlara yer verilmiştir. En çok olabilirlik yöntemi kullanılarak parametre tahmini yapılmıştır. Yapılan çıkarımların ardından uygulama aşamasına geçilmiştir. Burada ilk olarak kısa bir simülasyon çalışmasıyla parametre tahmini, tahmin değerlerine ilişkin güven aralıkları ile Weibull süreci için uyum iyiliği analizi değerlendirilmiştir. Ayrıca veri setleri için model olarak kullanılabilecek Weibull sürecinin uygulama adımlarına da yer verilmiştir. Bu doğrultuda, şematik bir algoritma şeklinde verilen Weibull sürecinin uygulama adımları, üç gerçek veri seti ile takip edilerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Marshall-Olkin Bivariate Weibull distribution is considered by introducing an extended bivariate exponential distribution where the marginals come from the Weibull distribution. In this thesis, various statistical inferences about some properties of the Bivariate Marshall-Olkin Weibull distribution are presented. Parameter estimation was performed using the maximum likelihood method. After the inferences made, the application phase started. Here, parameter estimation, confidence intervals for estimation values and goodness of fit analysis for the Weibull process are evaluated with a short simulation study. In addition, the application steps of the Weibull process that can be used as a model for the data sets are also included. In this regard, the application steps of the Weibull process, given in the form of a schematic algorithm, are followed with three real data sets and the results are interpreted.