Toplam kalite yönetiminin sanayi işletmelerinde verimliliğe katkısı ve bir uygulama örneği
Productivity change in industrial organizations by TQM and its application
  1. Tez No: 87593
  2. Yazar: RECEP DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetimi, hızla gelişen ve değişen dünya ekonomisinde müşteri memnuniyetini sağlamak üzere ortaya çıkmış yeni bir sistemdir. Toplam kalite yönetimi sadece ürün ve hizmetteki hataları ortadan kaldırmakla kalmaz, dizayn kalitesini yükseltir, maliyetleri düşürür, servis hızını artırır ve bunların hepsinden de önemlisi şirket kültürünü değiştirir. Son yıllarda dünya ekonomisinde görülen globalleşme, tüketici istek ve ihtiyaçlarındaki değişim ve teknolojik gelişmeler, tüm şirketleri yeni yönetim teknikleri geliştirmek zorunda bırakmıştır. Toplam kalite yönetimi bu tekniklerin en başında gelendir. Toplam Kalite Yönetiminin sağladığı önemli faydalardan birkaçı şöyle sıralanabilir. Maliyetleri düşürür, Müşteri tatminini artırır, Çalışanların iş tatminini artırır, Sürekli gelişen bir örgüt sağlar, örgütte yeniden yapılanma sağlar, Rekabetçi bir yapı oluşturur, ISO sertifikası için temel oluşturur. Toplam kalite yönetiminin doğuşunu, değişik dönemlerde ki bir çok kişisel ve kurumsal çalışmadan dolayı tam olarak belirlemek zordur. Toplam kalite anlayışındaki gelişiminin kronolik gelişimi şu şekilde açıklanabilir: Frederick W. Taylor, 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında iş verimini artırmak için ölçme tekniğini geliştirmiştir. 1911 yılında“Bilimsel Yönetim Teknikleri”adlı kitabı yayımlamıştır. Kitabında Taylor, her işçinin konusunda uzmanlaşması gerektiğini savunmuştur. 1924'te Walter A. Sherwhart, İstatistiksel Üretim Kontrolü (SPC)'nü geliştirmiştir. Geliştirdiği bu sistemle Sherwhart, üretimdeki değişiklikleri ölçmeyi hedeflemiştir. 1950 yılında16*+ Deming, Japon işçilerine istatistiksel kalite kontrolünün temellerini öğretmeye başlamıştır. 1951 yılında Japon Bilimadamları ve Mühendisleri Birliği, Deming ödülünü koymuş, yine 1950 yılında Armand Feigenbaum, Toplam Kalite Yönetimi adlı eserini yayımlamıştır. Feigenbaum'un bu eserinde, üretimi her aşamasında kalite kontrolünü gerçekleştirecek uzmanların olması gerektiğini iddia etmiştir. Buna karşılık Japon görüşü, herkesin kendi yaptığı işin kalitesinden sorumlu olduğu idi. 1951 yılında Joseph M. Juran, Kalite Kontrol Elkitabını yayımlanmıştır. 1962 yılında Karou Ishikawa, Kalite Çemberlerini geliştirmiş ve Japon yöneticileri çalışanların fikirlerine önem vermeleri konusunda ikna etmiştir. 1980 yılında Deming, Japon mallarında yüksek kalite ve düşük maliyeti gerçekleştirebilmenin gerekçelerini açıklamıştır. Tüm bu çalışmalara rağmen toplam kalite yönetimi anlayışının temelleri, 2. Dünya Savaşı sonrası Deming ve Juran'ın yaptığı çalışmalarla atılmıştır. 1950 yılında Deming, fikirlerini dünya pazarlarında rekabet etmekte zorlanan Japon sanayicilerine açıklamış ve ürünlerinin kalitesini yükseltme konusunda yeni bir anlayışı ortaya koymuştur. Toplam kalite yönetiminin uygulamasında kimi zorluklarla da karşılaşılmaktadır. Bunlar; kalite eğitimindeki eksiklikler, çalışanların isteksizliği, geleneksel yönetim anlayışı, bürokratik zorluklar ve eğitimli personel bulmadaki zorluklar olarak sıralanabilir. Bu çalışmada, toplam kalite yönetiminin doğuşu, gelişimi ve teorik temelleri açıklanmış ve Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de toplam kalite yönetiminin işletmeye sağladığı faydalar incelenmiştir. Hazırlanan anketle çalışanların toplam kaliteye bakışı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Total Quality Management (TQM) is the new system of principles, tools, and practices needed to manage a company to provide customer satisfaction in the rapidly changing global economy. Using TQM not only eliminates product and service defects, but it also enhances product design, speeds service, reduces costs, and, above all, changes the culture of organizations and improves the quality of work life. In the recent years, changes in the consumer requirements and needs, technological developments and globalization, make all companies use new techniques and develop strategies which help to operate successfully in very competitive global markets. Total quality management is one of the major techniques. A few of the obvious benefits of implementing a successful TQM process are:. reducing your operating costs,. increasing customer satisfaction,. improving company morale,. establishing a process of continuous improvement,. business process reengineering,. gaining a competitive edge,. establishing a base for ISO registration. The birth of Total Quality Management is hard to identify due to the fact that it evolved over a period of years with various individuals and organizations modifying prior works. The following is a chronological events that directly or indirectly affected the growth and development of the Total Quality Management philosophy: In the late 19th and early 20th centuries Frederick W. Taylor introduces the idea of studying and measuring how work is done so as to make it more efficient. In 1911 he publishes Principles of Scientific Management, in which he advocated the specialization of workers, each assigned to a specific task.166 In 1924 Walter A. Sherwhart, working at Bell Laboratories, develops Statistical Production Control (SPC), a system of measuring variance in production systems. In 1950 Deming starts teaching Japanese workers the Elementary Principles of Statistical Control of Quality. In 1951 the Japanese Union of Scientists and Engineers implements the Deming prize. In 1950, Armand Feigenbaum publishes Total Quality Management. His approach was to create quality experts to oversee quality at all levels. The Japanese concept was to involve everybody in the organization with direct responsibility for the quality of their own work. In 1951 Joseph M. Juran publishes the Quality Control Handbook. In 1962 Karou Ishikawa develops Quality Circles (QC) and persuades Japanese managers to take heed of workers' suggestions. In 1980 a television program spotlighted Deming as the key reason for the high quality and low cost of Japanese goods. 1980 Philip Crosby puts forward the idea of zero defects. However, the growth and development of Total Quality Management was mainly due to the post World War II work of Edward Deming and Joseph Juran who consecutively developed the principles of TQM In 1950, Deming introduced his concepts to Japanese industrialists who, at that time, were having difficulty gaining acceptance of Japanese products in the world markets. Deming advised them to take a new, structured approach to improving the quality of their products. There are also some applications difficulties of total quality management. These are the lack of quality education, unwillingness of employees and the other management degrees, the problem of traditional management structure, the lack of industry culture and cooperation between main and side industry, bureaucratic rules, the lack of qualified employees. In this study, after making necesary explanations about emergence, development and criticism of TQM, its applicability to the Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. has been investigated. Consequences of TQM have discussed by comparing advantages and disadvantages. Questionnaire prepared for the managers and other personel have illustrated the results of TQM implementation at the organization. r.C. YÜKSEKÖ?RETİM KM* OOKOHAKTASyflll MEBffiZJ