Türkiye'de deri mamulleri imalatının geliştirilmesi ve ihracatı ile ilgili Ankara'da yeniden yapılanmaya ilişkin optimal bir model önerisi
A Proposal on an optimal model related to the development of manufacturing of leather goods and their exportation
- Tez No: 87594
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TEVFİK TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Deri ve deri mamulleri, dünyada ve Türkiye'de sürekli önemi artan, tekstilden sonra ikinci gelen bir sektördür. Daha önemlisi derinin kıt mal hale gelmesidir. Deri üretimi ülkelerin uyguladığı hayvancılık ve çevre politikalarıyla doğrudan ilgilidir. Deri mamulleri; konfeksiyon, kürk, ayakkabı, saraciye türü çeşitli ürünler insanların hergün kullandıkları ve vazgeçemeyecekleri temel gereksinimleridir. Son yıllarda deri ve deri mamulleri imalâtı gelişmiş ülkelerden az gelişmiş ülkelere doğru kaymaya başlamıştır. Bugün gelişmekte olan ülkeler, katma değer sağlamak ve istihdamı artırmak için deri sektörü üzerinde önemle durmaktadır. Türkiye'nin deri konfeksiyon ve ayakkabı ihracatında hedef pazar olarak seçebileceği ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, İsviçre ve Rusya Federasyonu'nda üretim ve ihracat azalmakta ve ithalat artmaktadır. Türkiye yakalamış olduğu bu pazar potansiyelini iyi değerlendirmek için dünya standartlarında deri ve deri mamulü işleyecek, çevre duyarlı ve arıtma sistemli organize sanayi bölgeleri tesis etmekte ve deri serbest bölgeleri kurmaktadır. Türkiye'de gelişmeler olurken, Ankara'daki deri ve deri mamulleri imalatı ve ticaretinin diğer illere göre gerilerde kalması tez konusunun tercih nedeni olmuştur. Bu az gelişmenin nedenleri ve sorunların çözümüne ilişkin bir araştırmanın yapılması, sektör mensupları tarafından da ilgiyle karşılanmıştır. Deri ve deri mamulleri imalatı ve ihracatının dünya ve Türkiye bakımından araştırıldığı, Ankara'daki ayakkabı imalatçılarına da bir anketin uygulandığı üç bölümlük bu çalışma sonucunda; sektörün daha ilerilere gitmesi için“Sermaye Şirketleri”ve“Sektöre! Dış Ticaret Şirketi”şeklinde iki kademeli yapılanmasının model olarak alınması konusunda tespit ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Significance of leather and leather goods have been increasing continously and its development follows the textiles immediately. What is critical about it, is the main raw material, the natural leather has becoming scarce which is due to recent policies to animal husbandery and environment. Leather goods like ready wear, fur, shoe and other leather goods(saraciye) are daily used and unavoidable natural requirements of human being. Manufacturing of leather goods has been experiencing a shift from developed countries to less developed countries. Consequently the less developed countries have become to pay due attention to the leather sector in order to create value added and employment. In the following potential markets of Turkish leather ready wear and shoe exports, USA.Germany, England, France, Netherland, Switzerland and Russian Federation, production and exports have been diminishing and imports have been increasing. In order to benefit adequetely from this captured market potential, Turkey has been establishing leather free zones and environment sensitive organized industrial districts with waste treatment systems, to processs the leather and leather goods at the highest world standards. Lagging of leather and leather goods manufacture in Ankara as the leather sector flourishes in the country is the main reason for choosing the subject for this master thesis.The research made to determine the reasons of this slow growth and further studies for development of solutions to the underlying problems, are given due interest by the sector operators as well. In this study in which manufacture and export of leather and leather goods has been reviewed from the point of both Turkey and the world;, a survey for shoe makers has also been realized. At the end of this three section study, development of stock companies and industry based export companies are advised as required structures for improvement of the sector. Ill