Ortaokul Öğretmenlerinin küresel iklim değişikliği hakkındaki bilgi düzeylerin, davranış ve farkındalıklarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of secondary school teachers' knowledge levels about global climate change on their behavior and awareness.
- Tez No: 951354
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğretmenlerinin küresel iklim değişikliği hakkındaki bilgi düzeyleri ile sahip oldukları bilgilerin farklı demografik özelliklere (yaş, cinsiyet, hizmet süresi, branş, eğitim durumu) göre davranış ve farkındalıklarına etkisi incelenmiştir. Araştırma, iç ege bölgesinde görev yapan ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 293 ortaokul öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Eroğlu (2016) tarafından geliştirilmiş olan Küresel Isınma Bilgi Ölçeği, Deniz, İnel ve Sezer (2021) tarafından geliştirilmiş olan Üniversite Öğrencilerinin Küresel İklim Değişikliğine Yönelik Farkındalık Ölçeği ve Sahin, Oztekin ve Hiğde (2017) tarafından geliştirilmiş Çevre Dostu Davranış Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Betimsel istatistikler ve korelasyon analizleri ile elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin küresel ısınma ve iklim değişikliği konusundaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin genel olarak yeterli olmadığı, ancak bazı demografik gruplarda (örneğin Din Kültürü öğretmenleri ve lisans mezunları) bu seviyelerin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bilgi düzeyinin, çevre dostu davranışlar ve iklim değişikliği farkındalığı üzerinde pozitif bir etkisi olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, öğretmenlerin bu alanda bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılması, çevre dostu davranışların yaygınlaşmasına ve toplumun genel çevre bilincinin yükselmesine önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Sonuçlar, eğitim programlarının ve bilgilendirme kampanyalarının önemi üzerinde etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the temperature degrees of global climate change and the information they have are determined according to different demographic distribution conditions (age, gender, length of service, branch, education level) and their effects on temperatures. The research was conducted with 293 secondary school teachers working in the inner Aegean region and affiliated with the Ministry of National Education. Data were collected using the Global Warming Knowledge Scale developed by Eroğlu (2016), the University Students' Awareness Scale towards Global Climate Change developed by Deniz, İnel, and Sezer (2021), and the Environmentally Friendly Behavior Scale developed by Sahin, Oztekin, and Hiğde. According to the findings obtained through descriptive statistics and correlation analyses, it was observed that the knowledge and awareness levels of teachers about global warming and climate change were not generally sufficient, but these levels were higher in some demographic groups (e.g., Religious Culture teachers and undergraduate graduates). It has been found that knowledge level has a positive effect on environmentally friendly behavior and climate change awareness. As a result, growth in this field has made a significant contribution to the spread of knowledge and regional growth, environmentally friendly efficiency and the general environmental awareness of society. The results are expected to have an impact on the importance of training programs and information campaigns.