Bölgesel kalkınmada kamu yatırımlarının rölü: Ağrı ili üzerine bir analiz
The role of public investments in regional development: An analysis on the province of Ağrı
  1. Tez No: 875997
  2. Yazar: HASAN ARPAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE ÖZGE BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada bölgelerarası gelişmişlik farklılıklarının genel bir değerlendirilmesi yapılarak kamu yatırımlarının bölgesel kalkınmaya etkisi ve Ağrı İli özelinde yapılan kamu yatırımları incelenmiştir. Gelişmiş bölgeler ile geri kalmış bölgeler arasında ekonomik gelişmişlik farklılıkların varlığı, ulusal ekonomiye doğrudan veya dolaylı olarak zarar vermektedir. Ülkeler hem bölgesel düzeyde kalkınmayı sağlayıp yerel ihtiyaçlara cevap verebilmek için hem de geri kalmış bölgelerin ulusal düzeyde yarattığı sorunları ortadan kaldırabilme adına bölgelerarası eşitsizlikleri gidermeye çalışmaktadırlar. Bu yüzden ülkedeki geri kalmış bölgelerin ekonomik canlılığını arttırma noktasında başvurulan en önemli araçlardan biri kamu harcamalarıdır. Ayrıca özel sektör yatırımlarını bölgeye çekebilmek için devlet tarafından sağlanan teşvikler de bu noktada önem arz etmektedir. Ülkemizin en az gelişim gösteren bölgesinde yer alan Ağrı İli sosyoekonomik gelişim seviyesi en az olan illerin başında gelmektedir. Kentin birçok dezavantaja sahip olması ekonomik seviyesinin geride kalmasına neden olmaktadır. Ağrı'da yaşanan ekonomik sorunların beraberinde hem kültürel hem de sosyolojik birçok sorun yarattığı görülmektedir. Ayrıca Ağrı İli eğitim ve sağlık alanlarında da Türkiye'nin en geri kalmış illerinden biri konumundadır. Bu alanlarda yapılacak iyileştirmelerin de temel dinamiği kamu harcamalarıyla gerçekleşmektedir. Bu çerçevede çalışmada Ağrı İline yapılan kamu yatırımlarının 1980 ve 2022 yılları arası dönem incelenmiş olup yapılan harcamaların kentin sosyoekonomik gelişmişlik seviyesine yaptığı etkiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of public investments on regional development and public investments made in Agri province were examined by making a general evaluation of interregional development differences. The existence of economic development differences between developed regions and underdeveloped regions directly or indirectly damages the national economy. In this respect, one of the most important tools used to increase the economic vitality of the underdeveloped regions of the country is public expenditures. In addition, incentives provided by the state in order to attract private sector investments to the region are also important at this point. The province of Agri, which is located in the least developed region of our country, is one of the most underdeveloped provinces of Turkey in terms of socioeconomics. The fact that the city has many disadvantages causes its economic level to lag behind. It is seen that the economic problems in Agri cause many cultural and sociological problems. In this framework, the period between 1980 and 2022 of public investments in Agri province was examined and the effects of the expenditures on the socioeconomic development level of the city were emphasized.