Mavi midyenin modern dondurarak kurutma tekniği ile kurutulması ve kurutma davranışına farklı önişlemlerin etkisinin incelenmesi
Drying of blue mussel by modern freeze drying technique and investigation of the effect of different pretreatments on drying behaviour
  1. Tez No: 875998
  2. Yazar: NURGÜL ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SEYHUN KIPÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kurutma teknikleri sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında besinlerin israfının önlenmesi, raf ömrünün uzatılması ve kaynakların etkili kullanımını sağlamak için oldukça etkili yöntemleri oluşturmaktadır. Mevsiminde toplanan meyve ve sebzeler başta olmak üzere içerdiği nem oranının belirli süre sonrasında mikroorganizma oluşumuna neden olması ile bozulan kırmızı et, beyaz et ve deniz canlılarının saklanması için yüzyıllardır kurutma işlemi gerçekleştirilmektedir. Kurutma teknikleri gelişen teknoloji ile taze besinlerle hemen hemen aynı özelliklere sahip ürün elde edilmek üzere geliştirilmeye ve çeşitli ön işlem uygulamaları ile ürünlerin kalitesi arttırılmaya yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Dondurarak kurutma tekniği bu geliştirilen modern teknikler arasında yer almaktadır. Dondurarak kurutma tekniklerinde besinler vakum ortamında – 70 santigrat derece sıcaklıklara kadar dondurularak içerdikleri nem doğrudan süblimleştirilerek besinden uzaklaştırılmaktadır. Bu yüksek lisans çalışması kapsamında, nem içeriği yüksek deniz canlıları arasında yer alan mavi midyenin dondurarak kurutulması gerçekleştirilmektedir. Dondurarak kurutma işlemi sırasında numuneler ön işlemli ve ön işlemsiz numuneler hazırlanarak kurutma işlemine tabi tutulmıuştur. Yaklaşık %70 oranında nem içeren mavi midye numuneleri, %7 nem içeriğine ulaşılana kadar kurutulmuştur. Mavi midyelerin nem miktarı, nem analizi kullanılarak 2,3713 ± 0,2 kg su/kg kuru madde olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler analiz edilerek kuruma hızı hesaplanmıştır. Ayrıca istatiksel analiz ile efektif nem difüzyonu belirlendi ve kurutma verilerine matematiksel modeller uygulanmıştır. Matematiksel modellerden yaygın olarak kullanılan 14 model içerisinden en uyumlu model analizi yapılmıştır. Numunelere ortalama 420 dakika boyunca dondurarak kurutma işlemi uygulanmıştır. Ön işlem uygulamaları için en uyumlu matematiksel modeller Alibas, Midilli ve Two Term Exponential olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drying techniques constitute highly effective methods to prevent food waste, extend shelf life and ensure effective use of resources within the scope of sustainability goals. Drying has been carried out for centuries to preserve red meat, white meat and sea creatures, especially fruits and vegetables collected in season, as well as red meat, white meat and sea creatures that spoil after a certain period of time due to the moisture content they contain causing the formation of microorganisms. With the developing technology, studies on improving drying techniques to obtain products with almost the same properties as fresh foods and on improving the quality of products with various pre-treatment applications have accelerated. Freeze drying technique is among these developed modern techniques. In freeze drying techniques, foods are frozen in a vacuum environment to temperatures of -70 degrees Celsius and the moisture they contain is removed from the food by direct sublimation. Within the scope of this master's degree study, freeze drying of blue mussels, which are among the marine creatures with high moisture content, is carried out. During the freeze-drying process, pre-treated and non-pre-treated samples were prepared and subjected to drying. Blue mussel samples, containing approximately 70% moisture, were dried until 7% moisture content was reached. The moisture content of blue mussels was determined as 2.3713 ± 0.2 kg water/kg dry matter using moisture analysis. The drying rate was calculated by analyzing the obtained data. Additionally, effective moisture diffusion was determined by statistical analysis and mathematical models were applied to the drying data. The most compatible model among 14 commonly used mathematical models was analyzed. The samples were freeze-dried for an average of 420 minutes. The most compatible mathematical models for pre-treatment applications were determined as Alibas, Midilli and Two Term Exponential.