Mavi kod uygulamalarının elektronik kayıt kullanılmaya başlandıktan sonraki dönemin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of code blue after initiation of electronic data recording
  1. Tez No: 915179
  2. Yazar: SEVDA JAVADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mavi Kod, sağlık kurumlarında tedavi gören hastaların kardiyopulmoner resüsitasyon uygulamalarının, bilgi ve yetkinliği olan bir ekip tarafından en kısa sürede ve kılavuzlara uygun bir şekilde yapılması için geliştirilmiş bir sistemdir. Mavi Kod uygulamalarının kayıtlarının eksiksiz yapılması ve takibinin sağlanması, hem hastane kalite standartları gereği hem de biz anestezi hekimlerinin yasal sorumluluğu açısından çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı hastanemizdeki mavi kod uygulamalarının elektronik veri tabanı üzerinden değerlendirilmesidir. Birincil amaç; mavi kod çağrı nedenlerini ve nerelerden çağrı yapıldığı ile ilgili bilgilerin değerlendirilerek hastanemizde mavi kod çağrılarının demografik verilerinin belirlenmesidir. İkincil amaç; kardiyopulmoner arrest ile ilişkili olabilecek faktörleri tespit edebilmektir.
Özet (Çeviri)
The Blue Code is a system developed to ensure that patients receiving treatment in healthcare institutions undergo cardiopulmonary resuscitation by a knowledgeable and competent team in the shortest possible time and in accordance with guidelines. Keeping complete records and ensuring the follow-up of Blue Code applications is very important both for hospital quality standards and for our legal responsibility as anesthesiologists. The aim of this study is to evaluate the Blue Code applications in our hospital through the electronic database. The primary objective is to determine the demographic data of Blue Code calls in our hospital by evaluating the reasons for the calls and the locations from which they were made. The secondary objective is to identify factors that may be associated with cardiopulmonary arrest.