Hüseyin Vassaf hayatı, eserleri ve Kemal-name-i Hakkı adlı eseri
Life of Hüseyin Vassaf and books and his book Kemal-name-i Hakkı
- Tez No: 87600
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ABDÜLKADİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
159 ÖZET Bu çalışmada, 1872-1929 tarihleri arasında hayat sürmüş olan ve büyük bir kısmı biyografik karakterli olan otuzun üzerinde eser kaleme almış bulunan Hüseyin Vassaf Bey 'in hayatı, eserleri ve Kemal-nâme-i Hakkı adlı eseri incelenmiştir. Eser,“ÖNSÖZ”,“TRANSKRİPSİYON ALFABESİ”ve“KISALTMALAR”dan sonra iki bölümden teşekkül etmektedir. Birinci bölümde, Hüseyin Vassaf Bey'in hayatı, bu konuda elde edilen yeni kaynaklar ışığında, ele alınmış, yine aynı bölümde müellifin eserleri de yer almıştır. Eserlerin konularına ve mahiyetlerine dair bazı bilgilere de yer verilmiştir. ikinci bölüm Kemal-nâme-i Hakkı adlı esre tahsis edilmiştir. Burada eserin tarnskripsiyonlu metni verildikten sonra, eserde geçen bazı bilgiler için dipnotlar düşülmüştür. Bu bölümlerden başka eser sonunda yer alan“SONUÇ”kısmını müteakiben“KİŞİ ADLARI DİZİNİ”ve“YER ADLARI DİZİNİ”ile ilgili kaynakların yer aldığı“KAYNAKÇA”başlıktan altında ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the life of Hüseyin Vassaf Bey, who lived between 1872-1929 and had written more than 30 books the majority of which have the characteristic of biography, his works and in particular, his book called Kemal-nâme-i Hakkı has been examined. The study is composed of two parts after“ABSTRACT”and“TRANSCRIPTION ALPHABET”In the first part, the life of Hüseyin Vassaf Bey has been introduced under the life of latest resources (references). More over, his works and some short information related to the subject and essetial characthers of tehese works are given in the same part. The next part is allocated to one of his work named Kemal-nâme-i Hakkı. Here, the trancripted next is presented at first and then, footnotes are given related to same information in the book. Apart from these,“PERSON NAME INDEX”,“PLACE NAME INDEX”and“BIBLIYOGRAPY”are added at the end of the study. tp YüKSEMitiilBtfc» mm^» 1 mmmmm wffli