Halkla ilişkiler faaliyetlerinin başarıya etkisi örnek kuruluş Bayındır Tıp Merkezi
The Effect to success of the activities of public relations: Sample Corparation Bayındır Medical Centre
  1. Tez No: 87599
  2. Yazar: KADİR CANÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de öneririnin anlaşılmaya başlandığı halkla ilişkilerin başarıya etkisinin araştırıldığı bu çalışmanın birinci bölümünde halkla ilişkilerin tanımı, analizi yapılarak dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri incelenip halkla ilişkilerin tarihi hakkında bilgi verilmektedir. Yine bu bölümde halkla ilişkiler karması olarak adlandırılan; duyurum, kurumsal reklamcılık, basın sözcülüğü, kamu yararına faaliyetler, lobicilik ve yönetim danışmanlığı hakkında bilgi verilerek, hastanelerin özellikleri halkla ilişkiler açısından incelenip, hastanelerin halkla ilişkiler faaliyetlerini bu çerçevede ele almaktayız. İkinci bölümde, halkla ilişkiler faaliyetlerinin organizasyonu ve başarısı üzerinde durulmaktadır. Bu konunun daha net anlaşılabilmesi için halkla ilişkiler bmminin organizasyon içindeki yeri, genel olarak basan kavramı, halkla ilişkilerde basan, başanlı bir halkla ilişkiler organizasyonunda temel ilkeler ve halkla ilişkiler faaliyetlerinde basan koşullan hakkında bilgiler verilmektedir. Üçüncü bölümde ise, birinci ikinci bölümde verilen bilgiler doğrultusunda hastanelerdeki halkla ilişkiler faaliyetleri ve örnek kuruluş olarak Bayındır Tıp Merkezi'nin halkla ilişkiler faaliyetleri incelenmektedir. Konunun genelden özele indirgenebilmesi amacıyla; hastanelerde halkla ilişkiler faaliyetierinin önemi, hastanelerde halkla ilişkiler uygulamalan ve Bayındır Tıp Merkezi'nin tarihçesi hakkında bilgiler verildikten sonra yapmış olduğu başarılı halkla ilişkiler faaliyetleri halkla ilişkiler karması çerçevesinde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise; Bayındır Tıp Merkezi üzerinde bir alan araştırması yaparak, çalışanlan üzerinde uygulamış olduğumuz anket sonuçlan değerlendirilip başanlı bir hastane imajım kazanmasında halkla ilişkilerin etkisi araştınlmıştır. Bulunan sonuçların genellemesi yapılarak başanlı hastanelerde nelerin yapılması gerektiği sonucuna vanlmıştır.Değerlendirme bölümü dediğimiz son bölümde ise daha önceki bölümlerde verilen teorik bilgiler ışığında, Baymdır Tıp Merkezi'nin başarılı bulunması ve halkla ilişkiler faaliyetlerinin başarıya etkisi hususunda elde edilen veriler genel bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The first chapter of this study making an outline of the significance of Public Relationship, tries to define and analyse the concept of Public Relationship in terms of its historical development all over the world and in Türkiye. Promulgation, institutional advertisement, press spokesman sihp, activities for public interest, lobbyist and management contultation all defined as a mixture of Public Relationship are also mentioned. In addition, qualifications and activities of hospitals are examined in terms of Public Relationship. In the second chapter the concept of success, is evaluated in order to point out the basic rules of Public Relationship organisation. In the third chapter, there is more information about Bayındır Medical Center is taken as a case study and its Public Relationship activities are pointed in order to make an outline of significance of Public Reletionship activities and their applications in hospitals. In the fourth chapter, an inquiry is applied to Bayındır Medical Center and its results are put forward in terms of Public Relationship and its success in general. As a conclusion, the findings are evaluated in terms of a general perspective by means of inquiry applied to Bayındır Medical Center.