Possible selves and self-efficacy related emotions: a case study on pre-service efl teachers' practicum experiences
Olası benlikler ve özyeterliğe ilişkin duygular: İngilizce öğretmen adaylarının staj deneyimleri üzerine bir durum çalışması
- Tez No: 876054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ŞAZİYE RAKICIOĞLU SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu araştırma, İngilizce öğretmen adaylarının özyeterlikleriyle ilgili duygularını ve mesleki kimlik gelişimini olası benlikler teorisi kapsamında keşfetmeye odaklanmaktadır. Ayrıca özyeterlikle ilgili duygular ve öğretmen mesleki kimliği arasındaki etkileşim de incelenmiştir. Çalışmaya, Türkiye'nin Batı Karadeniz bölgesindeki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 61 İngilizce öğretmen adayı katılmıştır. Veriler, odak grup görüşmeleri, yansıtıcı günlükler, öz yeterlikle ilgili duygular ve olası benlikler üzerine anketler ve saha notları gibi çeşitli nitel araçlar kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca, Öğretmen Öz-yeterlik Ölçeği (Kısa Versiyon) ve Öğretmen Adayı Olası Benlikler Ölçeği gibi nicel araçlar da kullanılmıştır. Nitel veriler, altta yatan temaları ve örüntüleri belirlemek için içerik ve tematik analiziyle incelenirken nicel veriler, veriler arasındaki ilişkileri ve farklılıkları ölçmek için tanımlayıcı istatistiksel analiz, eşleştirilmiş örneklem t-testi ve Wilcoxon işaretli sıralama testiyle incelenmiştir. Bu analizler, geleceğin eğitimcilerinin yeterliklerini nasıl algıladıkları ve mesleki geleceklerini nasıl öngördüklerine dair kapsamlı bir anlayış sağlayarak öğretmenliğe verdikleri duygusal tepkiler ile gelişen mesleki kimlikleri arasındaki dinamiklere dair içgörüler sunmuştur. Çalışma sonuçları, başarılı bir öğretmen eğitimi süreci ve öğretmen adaylarının mesleki gelişimi için öğretmen adaylarının özyeterlilikle ilgili duygularının, öğretmen mesleki kimliğinin ve bunlar arasındaki karşılıklı etkileşimin dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Bu çalışma ayrıca, İngilizce öğretmenliği eğitimi için çeşitli teorik ve pratik çıkarımlara da değinmiştir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on exploring the self-efficacy related emotions and the development of professional identity among pre-service EFL teachers through the lens of possible selves theory. The interaction between self-efficacy related emotions and teacher professional identity is also examined. The study involved 61 pre-service EFL teachers at a state-run university in the Western Black Sea region of Turkey. Data were collected using a variety of qualitative tools such as focus group interviews, reflective journals, surveys on self-efficacy related emotions and possible selves, as well as field notes. Additionally, quantitative tools were employed, including the Teacher's Sense of Efficacy Scale (Short Version) and the New Teacher Possible Selves Questionnaire. The qualitative data underwent content and thematic analysis to identify underlying themes and patterns, while the quantitative data were subjected to descriptive statistical analysis, paired samples t-tests, and Wilcoxon signed-rank tests to quantify relationships and differences within the data. These analyses provided a comprehensive understanding of how these future educators perceive their capabilities and envisage their professional futures, offering insights into the dynamics between their emotional responses to teaching and their evolving professional identities. The study results suggest that pre-service EFL teachers' self-efficacy related emotions, teacher professional identity, and the reciprocal interaction between them should be taken into account for successful teacher education process and professional growth of PTs. The current study also addressed several theoretical and practical implications for EFL teacher education.