Ankara il merkezinde resmi banka anaokullarına devam eden 5-6 yaş çocuklarının okul olgunluğu ile aile tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Study of interrelations between the school readiness and the family attitudes of children at 5-6 ages who attend the day-care centers officials banks which operate in Ankara city center
- Tez No: 87605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Okula başlamak her çocuğun hayatında çok önemli bir yer tutar. Çocuğun okul öncesi dönemde yaşadığı deneyimler onun okul yaşantısında etkili olur. Özellikle ailenin bu konudaki tutumu çocuğun okula hazırlanmasında önemlidir. Bu amaçla, Ankara il sınırlan içinde resmi banka anaokullanna devam eden 5-6 yaş çocuklarının okul olgunluğu ve aile tutumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmanın evreni aym zamanda ömeldemini oluştiırmaktadır. Örneklem 72 kız, 78 erkek olmak üzere toplam 150 çocuğu kapsamaktadır. Çocukların okul olgunluğunu saptamak için Metropolitan Olgunluk Testi, ana-baba tutumlarım na sıl algıladıkları hakkında bilgi toplamak için Jackson Aile Tutumları Testi ve ço cukla ailesi hakkında bilgi toplamak için de kişisel bilgi formu uygulanmıştır, ista- tistiki işlemler bilgisayar istatistik programıyla yapılmıştır. Metropolitan Olgunluk Testi sonucunda cinsiyetler arasındaki fark önemsiz bulunurken ailenin gelir düzeyi ve anne-babamn eğitim seviyesi yükseldikçe ço cuk başarısının arttığı gözlenmiştir. Kardeşi olan ve olmayan çocuklar arasındaki fark önemli bulunmuştur. Buna göre tek çocukların kardeşi olanlara göre daha başarılı olduğu saptanmıştır. Çocuklar, en çok sayılar bölümünde başardı olurken en az kopye etme bölümünde başarılı olmuşlardır. Aile tutumları ile okul olgunluğu arasındaki ilişki önemsiz bulunmuştur. Bu araştırma farklı örneklem grupları üzerinde yapıldığı taktirde bu konuya farklı boyutlarda dikkat çekmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
To begin to school is very important in the life of children.Skills that learn students in her preschool term affect them in the style of school life. The study of interrelations between the school readiness and the family attitudes of children at 5-6 ages who attend the day -care centers of official banks which operate in Ankara city center. Metropolitan School Readiness Test and Jackson Family Attitude Questionaire were applied to 150 preschool (72 female, 78 male)students. Findings were analized by SPSS computer program. Results indicated that there was no significiant differance by gender. It was seen that the more education status of parents and income level of the family were been higher the more academic achievement of the students increased. It was determined that simple child was more succesful than the child who have one are more brother or sister. While children were succesful on copying any material.lt was found that there was no significiant differance between students perceptions about parent attitudent and metropolitan school readiness test. On this subject another researches could be done on different student samples.