Primipar ve multipar annelerin doğum öncesi annelik beklentilerinin bağlanmaya etkisi
The effect of prenatal motherhood expectations on attachment in primiparous and multiparous mothers
- Tez No: 876101
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Araştırmada primipar ve multipar annelerin doğum öncesi annelik beklentilerinin bağlanmaya etkisinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Araştırma tanımlayıcı tipte, Tokat il merkezi ve ilçe devlet hastanelerinde (Şubat-Nisan 2023) 28-38 hafta arası gebe olan kadınlarda yapılmıştır. Örneklem büyüklüğü evreni bilinen örneklem hesabı formül ile %95 güven aralığında, ± %5 örnekleme hatası ile gerekli örneklem büyüklüğü, n = 2070 (1.96)2 (0.2) (0.8) / (0.5)2 (2070 -1) + (1.96)2 (0.2) (0.8)=218 olarak hesaplanmıştır. Primipar ve multipar gebe grupları 1:1 oranında olacak biçimde bir grup için en az 109 gebenin araştırmaya dâhil edilmesi uygun bulunmuştur. Örneklem ilgili hastanelerin kadın doğum poliklinikleri NST birimine başvuran ve araştırmaya katılmayı kabul eden 110 primipar ve 110 multipar gebe olmak üzere 220 gebeden oluşmuştur. Araştırma verileri, "Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Öncesi Annelik Beklentileri Ölçeği (DÖABÖ) ve Anne Doğum Öncesi Bağlanma Ölçeği (ADÖBÖ)'' gerekli izinler ve onam alındıktan sonra gebelere yüz yüze uygulanarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri bilgisayar ortamında SPSS 22.0 paket programıyla değerlendirilmiş olup, tanımlayıcı özellikler frekans ve yüzdelik olarak ifade edilirken, ölçeğin değerlendirilmesinde ortalama ve standart sapma testleri, değişkenler arası farklar için pearson korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin belirlenmesinde p0.05). Primipar ve multipar gebelerin doğum öncesi anne bağlanma düzeyindeki toplam değişim doğum öncesi annelik beklentileriyle ilişkilidir. Bu ilişki primipar ve multipar gebelerde farklı düzeyde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to evaluate the effect of prenatal motherhood expectations on attachment in primiparous and multiparous women. Materials and Methods: The research is descriptive and was conducted on women who were 28-38 weeks pregnant in Tokat city center and district state hospitals (February-April 2023). The sample size, with a known universe, was calculated using a formula with a 95% confidence interval and a ±5% sampling error. The required sample size was calculated as n = 2070 (1.96)2 (0.2) (0.8) / (0.5)2 (2070 -1) + (1.96)2 (0.2) (0.8)=218. The primiparous and multiparous pregnant groups were included in a 1:1 ratio, with at least 109 pregnant women in each group. The sample consisted of 220 pregnant women, 110 primiparous and 110 multiparous, who visited the obstetrics and gynecology clinics NST unit of the relevant hospitals and agreed to participate in the study. The research data were collected from pregnant women through face-to-face interviews using the“Introductory Information Form, Prenatal Maternal Expectations Scale (PMES), and Maternal Prenatal Attachment Scale (MPAS)”after obtaining the necessary permissions and consent. The data were evaluated using the SPSS 22.0 software package. Descriptive features were expressed as frequency and percentage, while mean and standard deviation tests were used in the evaluation of the scale. Pearson correlation and regression analyses were employed for differences between variables. A significance level of p0.05). The total variation in prenatal maternal attachment levels of primiparous and multiparous pregnant women is related to prenatal maternal expectations. This relationship is observed at different levels in primiparous and multiparous pregnant women.