Gonartrozlu hastalarda b12 vitamin eksikliğinin radyolojik evreleme ve fonksiyonel durum üzerine etkisi
Effect of vitamin b12 deficiency on radiological staging and functional status in patients with gonartrosis
  1. Tez No: 876106
  2. Yazar: İLKNUR AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı B12 Vitamini eksikliğinin gonartrozu olan hastalardaki fonksiyonel durum ve radyolojik evre üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Amerikan Romatoloji Cemiyeti'nin diz osteoartriti tanı kriterlerini karşılayan 63 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların diz radyografileri çekildi ve Kellgren ve Lawrence'ın radyolojik evreleme skalasına göre değerlendirildi. Hastaların ağrı, fonksiyon ve yaşam kalitesi sorgulamaları için vizüel analog skala (VAS), The Western Ontario and Mcmaster Universities Osteoarthritis İndeks (WOMAC), Lequesne Diz Osteoartrit İndeksi, Nottingham Health Profile (NHP) kullanıldı. Nöropatik ağrı durumu Leeds nöropatik semptom ve bulgu değerlendirme skala (LANSS) ile değerlendirildi. Hastaların bilişsel fonksiyonları Mini mental durum muayenesi (MMDM) ile değerlendirildi. Hastaların duygu durumlarını değerlendirmek için Hastane anksiyete ve depresyon (HAD) ölçeği kullanıldı. Hastaların rutin kontrolleri için bakılmış olan tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon değerleri, serum CRP, ALT, AST, ALP, üre, kreatinin, indirek bilurubin, B12 vitamini, RF seviyeleri kaydedildi. Hastalarda eklem hareket açıklığı, alt ekstremite manuel kas gücü, yüzeyel ve derin duyu muayenesi, refleks muayenesi, dengeyi değerlendirmek için romberg testi ve tandem yürüyüşü, koordinasyonu değerlendirme için parmak burun testi, topuk diz testi, disdiadokinezi, rebound testi muayeneleri yapıldı. Hastalarda vizüel olarak yürüme paterni değerlendirilmesi yapıldı. Altmış üç osteoartrit (OA)'li hastanın 31'inde (%49,2) B12 vitamini eksikliği tespit edildi, 32'sinde (%50,8) ise B12 vitamini seviyesi normal sınırlardaydı. Tüm hastalar B12 vitamin eksikliği olan ve B12 vitamin eksikliği olmayan olarak sınıflandırıldı. İki grup arasında ağrı, fonksiyon ve yaşam kalitesi sorgulamalarında, LANSS VE MMDM testlerinde anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to evaluate the effect of vitamin B12 deficiency on functional status and radiologic stage in patients with gonarthrosis. Sixty-three patients who met the American College of Rheumatology diagnostic criteria for osteoarthritis of the knee were included in the study. Knee radiographs were taken in all patients and evaluated according to the radiologic staging scale of Kellgren and Lawrence. Visual analog scale (VAS), The Western Ontario and Mcmaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), Lequesne Knee Osteoarthritis Index, Nottingham Health Profile (NHP) were used for pain, function and quality of life questionnaires. Neuropathic pain status was assessed with the Leeds Neuropathic Symptom and Sign Rating Scale (LANSS). Cognitive functions of the patients were evaluated by Mini Mental State Examination (MMSME). The Hospital Anxiety and Depression (HAD) scale was used to assess patients' mood. Complete blood count, red blood cell sedimentation values, serum CRP, ALT, AST, ALP, urea, creatinine, indirect bilurubin, vitamin B12, RF levels were recorded for routine controls. Range of motion, lower extremity manual muscle strength, superficial and deep sensory examination, reflex examination, Romberg test and tandem gait to evaluate balance, toe-to-nose test, heel-to-knee test, dysdiadokinesia, rebound test to evaluate coordination were performed. Patients were visually evaluated for gait pattern. Vitamin B12 deficiency was detected in 31 (49.2%) of sixty-three patients with osteoarthritis (OA) Vitamin B12 levels were within normal limits in 32 (50.8%) patients. All patients were classified as vitamin B12 deficient and non-vitamin B12 deficient. No significant difference was observed between the two groups in pain, function and quality of life questionnaires, LANSS and MMDM tests (p>0.05).