Mesleki gürültüye maruz kalan mermer işçilerinin işitmelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hearing of marble workers exposed to occupational noise
  1. Tez No: 876107
  2. Yazar: CEREN UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİYE HORASANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gürültü, iş ve çevre sağlığını tehdit eden, işitme sağlığına koruyucu tedbirler alınmadığında kalıcı hasarlar bırakan, herhangi bir anlam ifade etmeyen ses kirliliğidir. Gürültüye bağlı işitme kaybı, günümüzde endüstriyel odyolojinin en önemli konusudur. Yüksek şiddetteki ses; tüy hücrelerini zedeleyerek, corti organında çökme oluşturur veya işitme siniri hücrelerini olumsuz etkileyerek işitme duyusuna zarar verir. Mesleki olarak birçok meslek bu durumdan etkilenmektedir. Özellikle mermer işçileri, bir mermeri üretmek için kullandıkları aşırı gürültü çıkaran makineler yüzünden risk altındalardır. Bu çalışma; mermer işçilerinin yaşlarını, gürültüye maruziyet sürelerini, kulak çınlaması varlığını, 2 yıl içerisindeki işitme eşiklerinin kayma durumunu değerlendirmek ve mermer işçileri ile kontrol grubu arasındaki işitme eşiklerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 17 mermer işçisi bireyin işitme testi sonuçları iş sağlığı ve güvenliği merkezinden gerekli izinler ile alındı, kontrol grubu olan 17 normal işitmeye sahip birey ise anamnez formu doldurulduktan sonra aynı merkezde aynı cihaz ile test edildi. Toplamda çalışmaya yaşları eşleştirilmiş 34 birey, yani 68 kulak dahil edilmiş olup, saf ses odyometri testi ölçüm sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Noise is sound pollution, which is one of the occupational and environmental health hazards, which causes permanent damage to hearing health when protective measures are not taken, and does not make any sense. Noise-induced hearing loss is the most important topic in industrial audiology today. High-intensity sound; By damaging the hair cells, it causes a collapse in the corti organ or damages the hearing by adversely affecting the auditory nerve cells. Professionally, many professions are affected by this situation. Marble workers, in particular, are at risk because of the excessively noisy machines they use to produce a marble. The aim of this study; marble workers to evaluate their age, duration of exposure to noise, the shift of hearing thresholds within 2 years, and the difference in hearing thresholds between them and the control group. In the study, the hearing test results of 17 marble workers were obtained from the occupational health and safety center with the necessary permissions, and the control group of 17 individuals with normal hearing were tested with the same device in the same center after filling out the anamnesis form. In total, 34 age-matched individuals, i.e. 68 ears, were included in the study, and the pure tone audiometry test measurement results were compared.