1957-1961 dönemi Türkiye'de basının durumu ve basın iktidar ilişkileri
  1. Tez No: 87613
  2. Yazar: AYDAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT ATABEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, 27 Ekim 1957-15 Ekim 1961 Genel Seçimleri arasında Türkiye'de basının durumu ve basın-iktidar ilişkileri araştırılmış, iktidarın basın üzerinde ve basının iktidar üzerindeki karşılıklı etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma için, dönemin tirajları yüksek 6 büyük gazetesi (Milliyet, Zafer, Ulus, Hürriyet, Vatan, Cumhuriyet) incelenmiştir. Araştırmada yöntem olarak“Yorumsayıcı (Hermeneutik) Tarihsel Yaklaşım”seçilmiştir. Bu yöntem yardımıyla, 1957-1960 yıllan arasında Demokrat Parti iktidarı tarafından basın üzerinde Otoriter Basın Kuramının betimlediği türden uygulamalar olduğu ortaya konmuştur. Yine ordunun iktidarda olduğu 1960-1961 yıllan arasında da basın ordu ilişkilerinin ılımlı olduğu ve basının, özgürlüklerinin bir kısmına kavuştuğu ortaya konmuştur. Döneme ilişkin pek çok araştırma yapıldığı halde, dönemin Basın- İktidar ilişkileri üzerine yapılmış bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu tez çalışmasıyla söz konusu eksikliğin giderilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın sonuçlan değerlendirildiğinde görülmüştür ki, 1957-1960 döneminde basın, DP iktidannın baskısı ve denetimleri ile karşılaşmıştır. Bu baskılara karşılık dönemin basını direnir ve cezalandırılır. 1960-1961 döneminde ise basın, iktidarda olan ordu ile ılımlı ilişkiler kurar. Basın, haklarına ve özgüllüklerine 1961 Anayasası ile kavuşur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to investigate the press, the press-the Ruling Party connection, the effects of the Ruling Party on the press, and the effects of press on the Ruling Party, between 27 October 1957 and 15 October 1961 General Election. High circulation six big Turkish newspapers; Milliyet Zafer, Ulus, Hürriyet, Cumhuriyet, Vatan are investigated during the period of time 1957-1961. This study used hermeneutical historical approach as the method of investigation. By this method, it is aimed to prove that DP period could be explained by the Authoritarian Press Theory assumptions. Although there are lots of researches on the same subject, the relation between the press and the Ruling Party for this period is not investigated fully. The study showed that the press had faced repression and control from DP rule. The resistance from the press was usually punished. Between 1960 and 1961, the press had established better relations with the Army Rule. The press was given more freedom and rights by 1961 Constitution.