Tarım işletmelerinde amortisman uygulaması
Depreciation in agriculture enterprises
  1. Tez No: 87615
  2. Yazar: HİCRAN MUŞTUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bir tarımsal faaliyet sonucu üretimde bulunan iktisadi bütünlük olarak tanımlanan tarım işletmelerinde, sanayi işletmelerine göre bir kısım farklılıklar mevcut olup, tarımsal faaliyetlerde üretim olanakları büyük ölçüde doğa koşullarının etkisi altında kalmaktadır. Duran varlıklarda kullanılma ve teknolojik gelişmeler sonucunda, eskime, yıpranma ve demode olma şeklinde beliren değer azalışlarının hizmet süresine sistemli bir biçimde dağıtımını ifade eden amortisman kavramı, tarım işletmeleri açısından sahip oldukları duran varlıkların özellikleri gereği önem arzetmektedir. Bu çalışmada tarım işletmesi ve amortisman ile ilgili genel bilgilere yer verilmekle birlikte, tarım işletmelerinde duran varlıklara amortisman ayrılırken, amortismana tabi iktisadi kıymetlerin maliyet bedellerinin ve amortisman sürelerinin saptanması, hesaplanan amortisman paylarının muhasebeleştirilmesi ve tarımsal kazançların belirlenmesinde amortismanın önemi üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda özel olarak bitki yetiştiriciliği ile hayvan üreticiliği üzerinde durulmuş, tarım makine, tesis araç ve gereçlerine de yer verilmiştir. Ayrıca tarım işletmelerinde amortisman uygulaması konusunda birtakım eleştiri ve öneriler de getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Compared to industrial enterprises, agricultural enterprises operating as economically entegrated producers within the agricultural sector show some pecularities. For example, unlike industrial sectors, agricultural productive activities take place under the direct influence of weather conditions. The concept of depreciation is particularly important for agricultural sector. It is important because the value of depreciation should be reasonably arranged within the accounting period so that the effects of technological developments and usage assets, degradetion, aging machine and other fix assets cause to decline in their values. In this study, some background information on depreciation is given. In this context, economic values subject to depreciation and its cost, its duration and accounting the share of counted depreciation and agricultural gains are being stressed. Meanwhile, specifically the subjects of animal farming and agricultural plantation are particularly touched upon. Additionally, agricultural machine, installation and related tools are aols analyzed. Finally, some critics and suggestion are also included into the analysis on the general implemention of depreciation. u