Üniversite hastanesi romatoloji polikliniğine başvuran hastaların ağrı inançları ile geleneksel ve tamamlayıcı tıbba yaklaşımları arasındaki ilişki
Relationship between beliefs in pain and attitude towards traditional and complementary medicine of patients who consult to university hospital romatology polyclinic
- Tez No: 876154
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT GÜCÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, romatoloji polikliniğine başvuran hastaların sosyodemografik özellikleri de dikkate alınarak ağrı inançları düzeylerinin, geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerine başvurmaları üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Polikliniğinde 122 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara araştırmacılar tarafından hazırlanan tanımlayıcı sosyodemografik form, geleneksel ve tamamlayıcı tıp hakkındaki bilgi durumu anketi, Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği (BTATÖ) ve Ağrı İnançları Ölçeği (AİÖ) yüz yüze uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda katılımcılarımızın %90,2'sinin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ismini daha önce duyduğu ve %27,3'ünün daha önce GETAT yöntemini kullandığı görülmüştür. GETAT yöntemi kullananların %90'ının kullandığı yöntemden fayda gördüğü saptanmıştır. Katılımcılarımızın %66,7'si yaptırdıkları GETAT yöntemleri hakkında herhangi bir hekimle görüşmemiştir. Katılımcılarımızın Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği puan ortalaması 50,61±5,40 olduğu bulunmuştur. Katılımcılarımızın Organik İnançlar alt ölçek puanının 4,31±0,66; Psikolojik İnançlar alt ölçek puanlarının 5,13±0,76 olduğu görülmüştür. Çalışmamızda ortaöğretim ve altı eğitim alan bireyler ağrının daha çok organik nedenlerden kaynaklandığı düşünmektedir (p: 0,003). 18-30 yaş aralığındaki bireylerin bütüncül sağlık puanlarının diğer yaş gruplarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür (p: 0.018). Aynı yaş aralığındaki bireylerin organik inanç puanlarının diğer yaş gruplarından daha düşük olduğu görülmektedir. (p: 0,045). Çalışan bireylerin psikolojik inanç puanlarının, çalışmayan ya da emekli bireylere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. (p:0,045). Katılımcılarımızdan GETAT yöntemi tercih edenlerin %43,8'inin yüksekokul/üniversite mezunu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the effect of the level of pain beliefs on the use of traditional and complementary medicine methods, taking into account the sociodemographic characteristics of patients admitted to the rheumatology outpatient clinic. Materials and Methods: Our study was conducted with 122 participants in Bolu Abant İzzet Baysal University Training and Research Hospital Rheumatology Outpatient Clinic. A descriptive sociodemographic form prepared by the researchers, a questionnaire on knowledge of traditional and complementary medicine, the Attitudes Toward Complementary and Alternative Medicine Scale (ACATS), and the Pain Beliefs Scale (PBS) were administered to the participants face-to-face. Results: In our study, it was observed that 90.2% of our participants had heard of Traditional and Complementary Medicine (GETAT) before and 27.3% had used GETAT method before. It was determined that 90% of those who used GETAT method benefited from the method they used. 66.7% of our participants have not consulted with any physician about the GETAT methods they have used. The mean score of the Attitude Toward Holistic Complementary and Alternative Medicine Scale was found to be 50.61±5.40. The Organic Beliefs subscale score was 4.31±0.66 and the Psychological Beliefs subscale score was 5.13±0.76. In our study, individuals with secondary education and below thought that pain was mostly caused by organic causes (p: 0,003). It was observed that the holistic health scores of individuals between the ages of 18-30 were higher than other age groups (p: 0,018). It is seen that the organic belief scores of individuals in the same age range are lower than other age groups. (p: 0,045). It was found that the psychological belief scores of working individuals were higher than those of non-working or retired individuals (p: 0,045). It was determined that 43.8% of our participants who preferred GETAT method were college/university graduates.